Oficjalna strona Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mysiadle
W służbie dla Jego Boskiej Miłości A.C. Bahaktivedanty Swamiego Śrila Prabhupady
Czy odwiedzasz nas
po raz pierwszy?
Zapoznaj się z podstawami kultury Waisznawy oglądając naszą prezentację
Zapraszamy do naszej świątyni na spotkanie otwarte
i wyklad w każdą niedzielę od godziny 13:00
Świątynia Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny
 • Wspólne intonowanie mantry
  Hare Kryszna
 • Wykład z filozofii na podstawie
  Bhagavad-gity
 • Wegetariańska uczta
Artha Śastra - nauka o zarządzaniu

Już w starożytności myśliciele indyjscy poświęcali uwagę takim zagadnieniom, jak: państwo, polityka i prawo. Traktuje o tym np. Manusmryti, wierszowany tekst zaliczany do literatury wedyjskiej. Przedstawiono w nim wartości moralne i obowiązki społeczne obywatela w oparciu o dharmę ("święte prawo"). Z czasem pojawiła się potrzeba dodatkowych regulacji prawnych. Powstały wtedy szczegółowe kodeksy prawnicze, które dotyczą także zarządzania królestwem.

Najstarszym znanym dziełem poświęconym polityce jest Arthaśastra, czyli "Traktat o życiu praktycznym", pochodzący z IV wieku p.n.e. Jego autor, Kautilja - znany lepiej pod imieniem Czanakja Pandita - uchodzi za autorytet w sprawach polityki i obyczajowości po dziś dzień. Źródła przedstawiają go jako niezwykle skutecznego polityka. Jego opracowania na temat kształcenia książąt i doradców dworskich nie są rozważaniami, nie znającego życia filozofa. W swych pracach Czanakja poświęca dużo miejsca: obowiązkom króla, kwalifikacjom ministrów, zakładaniu osad, nakładaniu podatków, karaniu przestępców, treningowi szpiegów, metodom wypowiadania wojny i zawierania pokoju, bezpieczeństwu obywateli itd. Dyplomatyczna dzielnica Delhi nosi dziś nazwę Chanakyapuri, a w instytucjach rządowych wymaga się od wysokich rangą urzędników studiowania pism Czanakji.

Model państwa opisany w Arthaśastrze opiera się na osobie monarchy (radża, maharadża). Król był najważniejszą osobistością w państwie, lecz nie dysponował władzą absolutną. Korzystał z pomocy rady ministrów oraz zgromadzenia, złożonego z przedstawicieli ludu i urzędników państwowych. Do jego obowiązków należało: zapewnienie bezpieczeństwa krajowi, poddanym i ich mieniu. Król strzegł norm społecznych - podziału na stany i nienaruszalności rodziny. Opiekował się wdowami i sierotami, wspierał kupców i kapłanów. Aby sprostać tym wszystkim zadaniom, monarcha musiał odznaczać się charyzmą i nieskazitelnym charakterem. Jego powodzenie zależało również od doboru odpowiedniego grona doradców. Władca był jednocześnie wodzem naczelnym, dlatego musiał wykazać się umiejętnościami wojskowymi. Odpowiadał za porządek w państwie, oczekiwano, że sprawiedliwość będzie wymierzana szybko i skutecznie. W wypełnieniu tego zadania pomagał mu sprawnie działający, jak byśmy go dzisiaj nazwali, wymiar sprawiedliwości.

Król wymierzał sprawiedliwość, ale również starał się zapobiegać przestępstwom.

Prewencja nie byłaby możliwa bez siatki informatorów. Dzięki nim, król mógł interweniować zanim doszło do popełnienia przestępstwa.

Przeciwwagę dla władzy monarchy stanowili ministrowie. Wspólnie tworzyli oni radę, której liczba wahała się od trzech do ponad trzydziestu osób. Decyzje podejmowano większością głosów na tajnych zebraniach. W niektórych wypadkach rada mogła narzucić władcy swe zdanie. Zastępowała króla podczas jego nieobecności lub całkowicie przejmowała rządy, gdy król był słaby lub nieudolny.

Czanakja zasłynął jako królewski doradca, a także jako autor aforyzmów. Traktują one o polityce, ale i o życiu codziennym oraz stosunkach międzyludzkich. Do dziś niektóre z nich są w powszechnym użyciu.

Nie osiedlaj się w kraju, w którym cię nie szanują, gdzie nie możesz zdobyć środków do życia, gdzie nie masz przyjaciół i gdzie nie możesz zdobyć wiedzy.

Nie zostawaj ani dnia dłużej tam, gdzie nie ma: człowieka bogatego, bramina dobrze obeznanego z wiedzą wedyjską, króla, rzeki i lekarza.

Sześć rodzajów złych rzeczy spalają człowieka nawet bez ognia. Są to: rozłąka z żoną, brak miłości ze strony bliskich, wróg oszczędzony w bitwie, służba podłemu królowi, bieda i źle zorganizowane spotkanie.

Wyrzeczenia należy pełnić w samotności, uczyć należy się we dwójkę, a śpiewać we trójkę. W podróż należy wybierać się w czwórkę, ziemię uprawiać w pięciu, a na wojnę wyruszać razem z wieloma osobami.

Człowieka chciwego zjednasz sobie ofiarowując mu podarunek; człowieka zawziętego rękoma złożonymi do pozdrowienia; głupca zjednasz sobie, kiedy go rozweselisz, a człowieka wykształconego - mówiąc prawdę.

Odsłon: 1168
Założyciel-Acarya, Jego Boska Miłość
A.C. Bhaktivedanta Swami Śrila Prabhupada
Śrila Prabhupada powiedział

"Jeśli ktoś złapie cię za nogi i powiesi głową w dół, jest ci bardzo niewygodnie. Taki właśnie jest ten cały materialny świat: po prostu pozbawiony wygody. Tak jak w przypadku drzewa, które odbija się w wodzie. Wydaje się, że jest prawdziwe, gdy patrzymy w jej toń, a tymczasem to prawdziwe stoi na górze. Podobnie jest z autentyczną przyjemnością i różnorodnością - one też znajdują się w świecie duchowym".

Kalkuta, 26 lutego 1974 roku

Facebook
Newsletter
Kalendarz (Warszawa)
27 luty 2017
Srila Jagannatha Dasa Babaji - Dzień odejścia
Sri Rasikananda - Dzień odejścia
2 marzec 2017
Sri Purusottama Dasa Thakura - Dzień pojawienia się
8 marzec 2017
Amalaki vrata Ekadasi
9 marzec 2017
Przerwanie postu 06:04 - 09:52
Sri Madhavendra Puri - Dzień odejścia
12 marzec 2017
Gaura Purnima: Dzień pojawienia się Śri Caitanyi Mahaprabhu
(post do wschodu księżyca)
Ostatni dzień Govinda Masa
13 marzec 2017
Festiwal Jagannatha Misry
Pierwszy dzień Visnu Masa
15 marzec 2017
Mina Sankranti
20 marzec 2017
Sri Srivasa Pandita - Dzień pojawienia się
24 marzec 2017
Papamocani Ekadasi
25 marzec 2017
Przerwanie postu 05:26 - 09:06
Sri Govinda Ghosh - Dzień odejścia
1 kwiecień 2017
Sri Ramanujacarya - Dzień pojawienia się
5 kwiecień 2017
Rama Navami: Dzień pojawienia się Pana Śri Ramacandry
(post do zachodu słońca)
6 kwiecień 2017
Ekadasi (bez postu)
7 kwiecień 2017
Kamada Ekadasi
Damanakaropana Dvadasi
8 kwiecień 2017
Przerwanie postu 05:54 - 10:23
11 kwiecień 2017
Sri Balarama Rasayatra
Sri Krsna Vasanta Rasa
Sri Vamsivadana Thakura - Dzień pojawienia się
Sri Syamananda Prabhu - Dzień pojawienia się
Ostatni dzień Visnu Masa
12 kwiecień 2017
Pierwszy dzień Madhusudana Masa
14 kwiecień 2017
Rozpoczęcie Tulasi Jala Dan
Mesa Sankranti
18 kwiecień 2017
Sri Abhirama Thakura - Dzień odejścia
21 kwiecień 2017
Srila Vrndavana Dasa Thakura - Dzień odejścia
22 kwiecień 2017
Varuthini Ekadasi
23 kwiecień 2017
Przerwanie postu 06:12 - 10:10
26 kwiecień 2017
Sri Gadadhara Pandita - Dzień pojawienia się
Statystyki
Ilość odwiedzin: 312 054

Bhakti Vriksha

Bhakti Wriksza - to najpełniejsza i najbardziej dynamiczna metodyka przekazywania duchowej wiedzy i jej realizacji we współczesnym świecie. Dokładamy wszelkich starań, aby zatroszczyć się o każdą początkują osobę, włączając ją do małej grupy duchowego wsparcia. Grupy spotykają się regularnie w domach prowadzących, w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Uczestnicy nawiązują serdeczne relacje przyjaźni oparte o wspólne zainteresowanie i głębokie wymiany. W programie spotkań jest poznawanie się, śpiewanie, wspólna dyskusja i elementy medytacji.

Wriksza znaczy drzewo. Pan Caitanya - założyciel ruchu sankirtanu - jest pniem drzewa Bhakti. Grupy Bhakti Wriksza są gałązkami tego pięknego, kwitnącego drzewa. W takich grupach możemy doświadczyć, płynącego od duchowych korzeni, odżywienia i wzrostu.

ZAMKNIJ

Ustawienia poczty

1.Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie spam”.
4. Kliknij „OK”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „Oznacz” i wybierz polecenie „nie spam”
4. Kliknij „dalej”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Najedź kursorem na przycisk „Usuń”.
4. Kliknij przycisk „Nie spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij kursorem na przycisk „To nie spam”
.
1. Otwórz folder „Wiadomości-śmieci”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij link „wiadomość niebędąca śmieciem”.

ZAMKNIJ

Witamy na oficjalnej stronie Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON) w Mysiadle. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z bhakti-yogą, czy też kulturą wedyjską lub kulturą Waisznawa - poniższa prezentacja przybliży Ci podstawowe zagadnienia związane z naszą wiarą, filozofią oraz praktyką.

 • 1. Śrila Prabhupada - założyciel-acarya Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON)
 • 2. Wedy - święte księgi Indii
 • 3. Intonowanie Świętych Imion Boga
 • 4. Bóstwa i świątynia
 • 5. Kuchnia wegetariańska i Prasadam

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na którykolwiek z prezentowanych tematów, zapraszamy do lektury bogatej kolekcji artykułów na naszej stronie.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej świątyni! W każdą niedzielę od godziny 13:00 do 15:30 organizujemy specjalny program otwarty, a w nim: wspólne medytacyjne śpiewanie, prezentacja filozofii Bhagavad-gity oraz wspaniała wegetariańska uczta. Wstęp wolny.