Oficjalna strona Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mysiadle
W służbie dla Jego Boskiej Miłości A.C. Bahaktivedanty Swamiego Śrila Prabhupady
Czy odwiedzasz nas
po raz pierwszy?
Zapoznaj się z podstawami kultury Waisznawy oglądając naszą prezentację
Zapraszamy do naszej świątyni na spotkanie otwarte
i wyklad w każdą niedzielę od godziny 13:00
Świątynia Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny
 • Wspólne intonowanie mantry
  Hare Kryszna
 • Wykład z filozofii na podstawie
  Bhagavad-gity
 • Wegetariańska uczta
Myriem Mallem|2015-08-11
Kategoria: Inspiracje
Jak odróżnić pożądanie od miłości

Jednym ze złudzeń, które definiują nasze społeczeństwo jest zrównanie pożądania z miłością. Ludzie którzy są sobą fizycznie zafascynowani utrzymują, że są zakochani. Ale często ich przyciąganie do siebie jest niczym więcej jak pożądaniem. Staje się to oczywiste, kiedy po pewnym czasie - ze względu na poufałość relacji - hormony przestają być już wydzielane i wcześniejsza nieodparta fascynacja ustępuje w najlepszym wypadku znudzeniu sobą, a nawet irytacji w obliczu odkrytych niezgodności charakteru.

Choć istnieją rozmaite sposoby, które pozwalają odróżnić miłość od pożądania, wśród nich jest jeden szczególny, biorąc pod uwagę wpływ, który na nas wywiera. Każdy posiada niższą naturę - coś wewnątrz nas, co skłania do bycia samolubnym i krótkowzrocznym oraz do wykorzystywania innych. Ale mamy również i wyższą naturę - tę część w nas, która dąży do bycia bezinteresownym, dalekowzrocznym i wrażliwym. Pożądanie wypływa z niższej natury i sprawia, że staje się ona coraz silniejsza. Powoduje, że chcemy kontrolować i panować nad innymi dla naszej przyjemności. Tak pożądanie uprzedmiotawia innych, sprawia, że widzimy wyłącznie ich ciała, które następnie redukujemy do kształtów i wgłębień przeznaczonych dla naszej przyjemności.

W odróżnieniu od tego, miłość wypływa z naszej wyższej natury i sprawia, że natura ta staje się coraz silniejsza. Jeśli kochamy kogoś, staramy się zachowywać najlepiej jak potrafimy dla przyjemności tej osoby. Tak więc miłość zachęca nas do walki i kontrolowania naszej niższej natury.

Oczywiście pożądanie chce abyśmy nałożyli maskę wspaniałych cech, aby zaimponować drugiej osobie. Ale, ponieważ uczucie to jest samo w sobie powierzchowne i pochodzi z myślenia na poziomie ciała i umysłu, nie powoduje żadnych pozytywnych zmian wewnątrz. Raczej skłania nas, abyśmy odgrywali odpowiednie pozory, aby w odpowiednim momencie nasza niższa natura zdobyła wolną rękę do panowania nad innymi i manipulowania ich dla naszej przyjemności. Mądrość Gity wyjaśnia, że nasza wyższa natura odpowiada duchowej esencji, naszej duszy. Dusza, która jest częścią Boga, jest pełna boskich cnót.

Obecnie jednak dusza okryta jest ciałem i umysłem, które zapełnione są negatywnymi wrażeniami z czasu, gdy pobłażaliśmy sobie w niższych doznaniach. Te wrażenia są źródłem niższej natury. Najsilniejszym spośród nich jest pożądanie. Choć obiecuje ono ogromną przyjemność, rzadko kiedy dotrzymuje obietnicy. Mimo że podsyca fantazje w naszym umyśle, nie może zmienić ograniczonej zdolności organizmu w dogadzaniu sobie. Będąc tak pokonanym, pożądanie zachęca nas jednak do uwierzenia, że nieuchwytna przyjemność będzie nasza, jeśli po prostu będziemy szukać nowszych i jeszcze niższych form dogadzania sobie. Tak więc, pożądanie popycha nas w dół po śliskiej i pochyłej ścieżce degradacji. Nic dziwnego, że Bhagavad-gita (3.39) ostrzega, że pożądanie jest wrogiem, które nas oszukuje i poniża.

Studia nad działaniem mózgu również ukazują różnicę pomiędzy pożądaniem i miłością. Kiedy ludzie czują pożądanie, rezonans magnetyczny wskazuje, że uaktywniają się te obszary mózgu, które powiązane są z emocjami posiadania i kontroli. Mózg zachowuje się dokładnie tak, jak byśmy pragnęli dostać nowy telefon lub samochód. W przeciwieństwie do tego, gdy ludzie czują miłość, pobudzone zostają te obszary mózgu, które są zazwyczaj aktywne, gdy odczuwamy troskę i gdy pragniemy się czymś dzielić.

Mądrość Gity wyjaśnia, że miłość w najczystszej postaci wyłania się z duszy, której naturą jest kochać Duszę Najwyższą, Krysznę, i kochać wszystkich w związku z Nim. Im bardziej staramy się ukazać tę miłość poprzez praktykę bhakti-yogi, tym bardziej zostajemy oczyszczeni z pożądania, które ją okrywa i przyćmiewa. Gdy uczymy się kochać Krysznę, pamiętając Go zaczynamy smakować głębokiego niematerialnego bogactwa - bogactwa, które uwalnia nas od napędzanej przez pożądanie potrzeby panowania nad innymi dla naszego zadowolenia. Tak poprzez dążenie do rozwinięcia miłosnego związku z Kryszną, nawet nasze związki na ziemi doznają przemiany wznosząc się z poziomu pożądania do poziomu miłości. W ten sposób relacje te stają się bardziej stabilne, dają więcej spełnienia i przyczyniają się do pozytywnych przemian.

Chaitanya Charan Das

Odsłon: 932
Założyciel-Acarya, Jego Boska Miłość
A.C. Bhaktivedanta Swami Śrila Prabhupada
Śrila Prabhupada powiedział

"Niewinni mężczyźni i kobiety... Oni pracują w tej fabryce po prostu dla swego utrzymania. Trochę pracy wystarczy do zaspokojenia potrzeb. Natura dała tak wiele udogodnień. Możesz wszędzie uprawiać trochę żywności. Na łąkach są krowy. Weź ich mleko i żyj spokojnie. Dlaczego otwieracie fabryki?"

New Vrindavan, 26 czerwca 1976 roku

Facebook
Newsletter
Dodaj do listy odbiorców
Aktualizuj preferencje
Usuń z listy odbiorców
Kalendarz (Warszawa)
29 czerwiec 2017
Hera Pancami (4 dni po Ratha Yatrze)
Sri Vakresvara Pandita - Dzień odejścia
3 lipiec 2017
Powrót Ratha (8 dni po Ratha Yatrze)
4 lipiec 2017
Ekadasi (bez postu)
5 lipiec 2017
Sayana Ekadasi
6 lipiec 2017
Przerwanie postu 04:23 - 09:54
8 lipiec 2017
Guru (Vyasa) Purnima
Srila Sanatana Gosvami - Dzień odejścia
9 lipiec 2017
Ostatni dzień Vamana Masa
10 lipiec 2017
Pierwszy miesiąc Caturmasyi
(przez miesiąc post od warzyw liściastych)
Pierwszy dzień Sridhara Masa
14 lipiec 2017
Srila Gopala Bhatta Gosvami - Dzień odejścia
16 lipiec 2017
Karka Sankranti
17 lipiec 2017
Srila Lokanatha Gosvami - Dzień odejścia
18 lipiec 2017
Założenie ISKCON-u w Nowym Yorku
19 lipiec 2017
Ekadasi (bez postu)
20 lipiec 2017
Kamika Ekadasi
21 lipiec 2017
Przerwanie postu 04:40 - 10:01
26 lipiec 2017
Sri Raghunandana Thakura - Dzień odejścia
Sri Vamsidasa Babaji - Dzień odejścia
3 sierpień 2017
Pavitropana Ekadasi
Rozpoczęcie Radha Govinda Jhulana Yatry
4 sierpień 2017
Przerwanie postu 05:01 - 10:08
Srila Rupa Gosvami - Dzień odejścia
Sri Gauridasa Pandita - Dzień odejścia
7 sierpień 2017
Koniec Jhulana Yatry
Pan Balarama - Dzień pojawienia się
(post do południa)
Ostatni dzień pierwszego miesiąca Caturmasyi
Ostatni dzień Sridhara Masa
8 sierpień 2017
Śrila Prabhupada wyrusza w podróż do USA
Drugi miesiąc Caturmasyi
(przez miesiąc post od jogurtu)
Pierwszy dzień Hrsikesa Masa
15 sierpień 2017
Sri Krsna Janmastami: Dzień pojawienia się Pana Sri Krsny
(post do północy)
16 sierpień 2017
Nandotsava
Srila Prabhupada - Dzień pojawienia się
(post do południa)
17 sierpień 2017
Simha Sankranti
18 sierpień 2017
Annada Ekadasi
19 sierpień 2017
Przerwanie postu 05:25 - 10:14
26 sierpień 2017
Srimati Sita Thakurani (małżonka Sri Advaity) - Dzień pojawienia się
Statystyki
Ilość odwiedzin: 347 745

Bhakti Vriksha

Bhakti Wriksza - to najpełniejsza i najbardziej dynamiczna metodyka przekazywania duchowej wiedzy i jej realizacji we współczesnym świecie. Dokładamy wszelkich starań, aby zatroszczyć się o każdą początkują osobę, włączając ją do małej grupy duchowego wsparcia. Grupy spotykają się regularnie w domach prowadzących, w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Uczestnicy nawiązują serdeczne relacje przyjaźni oparte o wspólne zainteresowanie i głębokie wymiany. W programie spotkań jest poznawanie się, śpiewanie, wspólna dyskusja i elementy medytacji.

Wriksza znaczy drzewo. Pan Caitanya - założyciel ruchu sankirtanu - jest pniem drzewa Bhakti. Grupy Bhakti Wriksza są gałązkami tego pięknego, kwitnącego drzewa. W takich grupach możemy doświadczyć, płynącego od duchowych korzeni, odżywienia i wzrostu.

ZAMKNIJ

Ustawienia poczty

1.Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie spam”.
4. Kliknij „OK”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „Oznacz” i wybierz polecenie „nie spam”
4. Kliknij „dalej”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Najedź kursorem na przycisk „Usuń”.
4. Kliknij przycisk „Nie spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij kursorem na przycisk „To nie spam”
.
1. Otwórz folder „Wiadomości-śmieci”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij link „wiadomość niebędąca śmieciem”.

ZAMKNIJ

Witamy na oficjalnej stronie Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON) w Mysiadle. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z bhakti-yogą, czy też kulturą wedyjską lub kulturą Waisznawa - poniższa prezentacja przybliży Ci podstawowe zagadnienia związane z naszą wiarą, filozofią oraz praktyką.

 • 1. Śrila Prabhupada - założyciel-acarya Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON)
 • 2. Wedy - święte księgi Indii
 • 3. Intonowanie Świętych Imion Boga
 • 4. Bóstwa i świątynia
 • 5. Kuchnia wegetariańska i Prasadam

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na którykolwiek z prezentowanych tematów, zapraszamy do lektury bogatej kolekcji artykułów na naszej stronie.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej świątyni! W każdą niedzielę od godziny 13:00 do 15:30 organizujemy specjalny program otwarty, a w nim: wspólne medytacyjne śpiewanie, prezentacja filozofii Bhagavad-gity oraz wspaniała wegetariańska uczta. Wstęp wolny.