Oficjalna strona Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mysiadle
W służbie dla Jego Boskiej Miłości A.C. Bahaktivedanty Swamiego Śrila Prabhupady
Czy odwiedzasz nas
po raz pierwszy?
Zapoznaj się z podstawami kultury Waisznawy oglądając naszą prezentację
Zapraszamy do naszej świątyni na spotkanie otwarte
i wyklad w każdą niedzielę od godziny 13:00
Świątynia Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny
 • Wspólne intonowanie mantry
  Hare Kryszna
 • Wykład z filozofii na podstawie
  Bhagavad-gity
 • Wegetariańska uczta
Inspiracje

Siedziałem na piasku myśląc sobie jaki jest chłodny i jakie daje mi schronienie. Po chwili jednak zacząłem analizować jego naturę. Ten sam piasek, który teraz jest tak chłodny i wygodny do siedzenia, wcześniej tego samego dnia był tak gorący, że nie byłem w stanie go tolerować. A gdzie indziej, ten sam piasek, wciągał mnie w głąb by udusić i ostatecznie zabić. Jak bardzo otoczenie wpływa na piasek... Podobnie jest w przypadku ludzkiej natury. W zależności od towarzystwa, które wybieramy, w zależności od doświadczeń, których doznajemy i okoliczności, w których jesteśmy w naszym życiu - jak bardzo te rzeczy mogą sprawić, że stajemy się wobec kogoś zawistni albo też jesteśmy dumni z tej samej osoby. Jak mogą sprawić, że ogarnia nas gniew albo jesteśmy gotowi wybaczyć. Jesteśmy podli albo życzliwi. To wszystko dzieje się z powodu okoliczności. Dokładnie tak jak w przypadku piasku...

Radhanath Swami

{image:radhanath-swami-equality.jpg}
Pytanie: Na świecie jest tak wiele nierówności i niesprawiedliwości. Niektórzy chcą to zmienić ale czując, że jednostka jest tak nieznaczna i jej wpływ na świat jest tak znikomy, ostatecznie nie robią nic. Zatem jaka według ciebie powinna być właściwa postawa lub mentalność u tych, którzy rzeczywiście chcą pomóc, którzy pragną dokonać zmian na polu nierówności i niesprawiedliwości?

Radhanath Swami: W świecie, w którym żyjemy, jesteśmy praktycznie indoktrynowani aby cenić ilość nad jakością: "Jak duży? Jak dużo?". Jednak serce ceni jakość, niekoniecznie ilość.

W Ramajanie, wielkim piśmie Indii, opisana jest historia budowy mostu na Oceanie Indyjskim. Aby zbudować ten most, Hanuman - który był niezwykle potężnym wojownikiem i który posiadał głęboką miłość do Pana Ramy - przynosił gigantyczne, kilkutonowe kamienie z gór. Pewnego razu, jego ukochany Pan Rama idąc za nim zobaczył jak Hanuman zatrzymał się z powodu małej wiewiórki. Wiewiórka wskakiwała do wody, następnie wychodziła na brzeg, toczyła się w piasku i strząsała na moście małe ziarenka piasku. Hanuman nie chcąc zdeptać wiewiórki powiedział: "Zejdź mi proszę z drogi". Rama powiedział wówczas: "To wiewiórka robi dokładnie tyle ile ty. Aby pomóc, dźwigasz tak dużo na ile pozwalają ci twoje możliwości. Podobnie ta mała wiewiórka - dźwiga tyle, ile jest w stanie unieść. Dla mnie wasza praca jest tak sama. Nie patrzę na rezultaty. Widzę intencje".

Ważny jest nasz cel, to co sprawia, że coś robimy. Nawet jeśli będziemy w stanie zrobić coś niewielkiego dla zaledwie kilku osób, w oczach Boga będzie to gigantycznym osiągnięciem. Każdy z nas może przyczynić się do pięknej przemiany w świecie, w którym żyjemy. I to właśnie nadaje sens naszemu życiu. Jeśli myślimy: "Jestem taki mały. Co ja mogę zmienić?", wówczas nic się nie zmieni. Ale jeśli możemy pomóc choćby jednej osobie w naszym życiu, będzie to wielkim osiągnięciem, większym niż wygranie Pucharu Świata czy stanie się mistrzem świata. Jakość jest bardzo ważna i każdy z nas możemy coś zmienić, w dużym lub małym stopniu.

Radhanath Swami

W jaki sposób możemy poznać kim jest prawdziwy guru? Choć wymaga to odrobiny treningu, według naszej tradycji regułą jest, że prawdziwy guru to ten, kto nie uważa się za Boga. Prawdziwy guru uważa siebie za pokornego sługę Boga. Spotkałem tak wielu guru, którzy nauczali tak wielu ścieżek i byłem pod wrazeniem praktycznie każdego z nich. Było tak dlatego, że dopiero się uczyłem. Poruszyłem ten temat w książce Powrót do domu. Pamiętam jak w 1971 roku we Wrindawanie siedziałem z pięcioma, sześcioma osobami wokół Śrila Prabhupady. Wtedy nie był on jeszcze moim guru, był po prostu jednym ze świętych, których pragnąłem zobaczyć. Prabhupada przyjechał do Wrindawany na kilka dni. Ktoś go wtedy zapytał: "Czy jesteś guru całego świata?". Nic nie odpowiedział. Podekscytowany czekałem na jego słowa. Większość w takiej sytuacji powiedziałaby: "Tak". Jednak on, po chwili milczenia spojrzał na ziemię i ze łzami pokory w oczach powiedział: "Nie, jestem sługą każdego. To wszystko". Pomyślałem sobie wtedy: "On naprawdę jest guru całego świata!".

Radhanath Swami

To było wspaniałe móc widzieć Prabhupadę w towarzystwie jego starych przyjaciół, szczególnie Krsnadasa Babajiego. Gdy Krsnadas Babaji Maharaj wszedł do pokoju, oczy Prabhupady wypełniły się łzami. Oczy Krsnadasa Babajego Maharaja również były pełne łez. Gdy Prabhupada powstał, Babaji Maharaja zawołał: "Hare Kryszna, Hare Kryszna!". Prabhupada praktycznie podbiegł do niego i objął go. Nigdy nie widziałem takiego uczucia miłości pomiędzy dwojgiem ludzi jak pomiędzy Prabhupadą oraz jego bratem duchowym Krsnadasem Babajim. Prabhupada obejmując Krsnadasa Babajego zaprowadził go na swoje siedzenie obok małego stolika. Usiedli razem i obejmując się zaczęli rozmawiać w bengali. Nie byłem w stanie niczego zrozumieć, ale Prabhupada śmiał się i śmiał. Co chwila klepali się nawzajem po udach. Siedzieli praktycznie na sobie ze łzami w oczach. Byli tak bardzo szczęśliwi mogąc być ze sobą, rozmawiając na transcendentalne tematy. To było zdumiewające, ponieważ w pokoju było jeszcze z piętnaście osób, ale Krsnadas Babaji Maharaj i Śrila Prabhupada nie byli nawet świadomi ich obecności. Byli we własnym świecie, słuchając i rozmawiając o chwałach Pana.

Radhanath Swami

Pewnego dnia pięciu wybitnych uczniów Bon Maharadży przybyło ze wschodniego Bengalu. Ich lider, Jagannath, pracował jako dyrektor szkoły oraz przewodniczący swego miasta. Był wysoki, zadbany i poruszał się z pewnością siebie. Był przy tym pełen pokory i z szacunkiem traktował innych. Choć starszy od mojego ojca, został moim bliskim przyjacielem. Któregoś ranka Jagannath i jego towarzysze zobaczyli Davida z aparatem w dłoni. "Prosimy, zrób nam wspólne zdjęcie" - powiedział jeden z nich, podczas gdy reszta ustawiała się przed świątynią.

David zwrócił się do mnie i wyszeptał: "Na kliszy jest tylko jedna klatka. To moja ostatnia rolka. Zostawiłem ją na coś szczególnego. Co mam zrobić? Oni już się ustawili". Postanowiliśmy udawać robienie zdjęcia, imitując pstryknięcie. Nie myśląc zbyt wiele o tym oszustwie, powróciliśmy do swoich obowiązków.

Następnego dnia zaskoczył mnie widok Jagannatha stojącego z boku i cicho płaczącego. "Dlaczego tak rozpacza?" - zapytałem jego przyjaciela.

Zmierzył mnie spojrzeniem. "Z powodu tego, co zrobiłeś".

"A co zrobiłem?" - spytałem oszołomiony.

"Wczoraj udawałeś, że robisz nam zdjęcie, gdy my do niego pozowaliśmy. To było obłudne. Wstydź się za tę zniewagę".

Rzuciłem się w stronę Jagannatha i błagałem o przebaczenie, ale nic nie odpowiedział. Następnego dnia ponownie usilnie prosiłem o wybaczenie mojej głupoty. Przytrzymał moje spojrzenie w swoich smutnych oczach. "Jesteś wielbicielem Kryszny" - powiedział. "Jak mogłeś tak poniżyć inną żywą istotę? Nie wiesz, że Pan Czajtanja uczył nas bycia pokornymi jak źdźbło trawy i szanowania innych? Obłuda jest okropną chorobą". Łzy kręciły się w jego oczach, gdy odwrócił ode mnie głowę. Spoglądając w niebo, powiedział: "Ufałem ci jak wielbicielowi, ale rozczarowałeś mnie. Dlatego płaczę. Płaczę nad tobą, mój przyjacielu, bo tak niewiele jeszcze wiesz. Prawdziwy wielbiciel nigdy nie potraktowałby nikogo tak niestosownie". Objął mnie i odszedł.

Poszedłem nad brzeg rzeki i zawstydzony własnym brakiem wrażliwości, usiłowałem zrozumieć całe zdarzenie:

W zwykłym społeczeństwie tak niewielkie wykroczenie ledwo zostałoby zauważone. W kulturze religijnej natomiast miękkie serce i prawość są uważane za świętość. Czym tak naprawdę jest kultura oddania się Bogu? Jest czymś bardzo subtelnym, tak użyźniającym pole serca, że może wykiełkować na nim nasionko prawdziwej miłości.

Radhanath Swami,

fragment książki Podróż do domu

«« « 1 2
3
4 5 » »»
Założyciel-Acarya, Jego Boska Miłość
A.C. Bhaktivedanta Swami Śrila Prabhupada
Śrila Prabhupada powiedział

"Jeśli ktoś złapie cię za nogi i powiesi głową w dół, jest ci bardzo niewygodnie. Taki właśnie jest ten cały materialny świat: po prostu pozbawiony wygody. Tak jak w przypadku drzewa, które odbija się w wodzie. Wydaje się, że jest prawdziwe, gdy patrzymy w jej toń, a tymczasem to prawdziwe stoi na górze. Podobnie jest z autentyczną przyjemnością i różnorodnością - one też znajdują się w świecie duchowym".

Kalkuta, 26 lutego 1974 roku

Facebook
Newsletter
Kalendarz (Warszawa)
27 luty 2017
Srila Jagannatha Dasa Babaji - Dzień odejścia
Sri Rasikananda - Dzień odejścia
2 marzec 2017
Sri Purusottama Dasa Thakura - Dzień pojawienia się
8 marzec 2017
Amalaki vrata Ekadasi
9 marzec 2017
Przerwanie postu 06:04 - 09:52
Sri Madhavendra Puri - Dzień odejścia
12 marzec 2017
Gaura Purnima: Dzień pojawienia się Śri Caitanyi Mahaprabhu
(post do wschodu księżyca)
Ostatni dzień Govinda Masa
13 marzec 2017
Festiwal Jagannatha Misry
Pierwszy dzień Visnu Masa
15 marzec 2017
Mina Sankranti
20 marzec 2017
Sri Srivasa Pandita - Dzień pojawienia się
24 marzec 2017
Papamocani Ekadasi
25 marzec 2017
Przerwanie postu 05:26 - 09:06
Sri Govinda Ghosh - Dzień odejścia
1 kwiecień 2017
Sri Ramanujacarya - Dzień pojawienia się
5 kwiecień 2017
Rama Navami: Dzień pojawienia się Pana Śri Ramacandry
(post do zachodu słońca)
6 kwiecień 2017
Ekadasi (bez postu)
7 kwiecień 2017
Kamada Ekadasi
Damanakaropana Dvadasi
8 kwiecień 2017
Przerwanie postu 05:54 - 10:23
11 kwiecień 2017
Sri Balarama Rasayatra
Sri Krsna Vasanta Rasa
Sri Vamsivadana Thakura - Dzień pojawienia się
Sri Syamananda Prabhu - Dzień pojawienia się
Ostatni dzień Visnu Masa
12 kwiecień 2017
Pierwszy dzień Madhusudana Masa
14 kwiecień 2017
Rozpoczęcie Tulasi Jala Dan
Mesa Sankranti
18 kwiecień 2017
Sri Abhirama Thakura - Dzień odejścia
21 kwiecień 2017
Srila Vrndavana Dasa Thakura - Dzień odejścia
22 kwiecień 2017
Varuthini Ekadasi
23 kwiecień 2017
Przerwanie postu 06:12 - 10:10
26 kwiecień 2017
Sri Gadadhara Pandita - Dzień pojawienia się
Statystyki
Ilość odwiedzin: 312 054

Bhakti Vriksha

Bhakti Wriksza - to najpełniejsza i najbardziej dynamiczna metodyka przekazywania duchowej wiedzy i jej realizacji we współczesnym świecie. Dokładamy wszelkich starań, aby zatroszczyć się o każdą początkują osobę, włączając ją do małej grupy duchowego wsparcia. Grupy spotykają się regularnie w domach prowadzących, w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Uczestnicy nawiązują serdeczne relacje przyjaźni oparte o wspólne zainteresowanie i głębokie wymiany. W programie spotkań jest poznawanie się, śpiewanie, wspólna dyskusja i elementy medytacji.

Wriksza znaczy drzewo. Pan Caitanya - założyciel ruchu sankirtanu - jest pniem drzewa Bhakti. Grupy Bhakti Wriksza są gałązkami tego pięknego, kwitnącego drzewa. W takich grupach możemy doświadczyć, płynącego od duchowych korzeni, odżywienia i wzrostu.

ZAMKNIJ

Ustawienia poczty

1.Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie spam”.
4. Kliknij „OK”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „Oznacz” i wybierz polecenie „nie spam”
4. Kliknij „dalej”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Najedź kursorem na przycisk „Usuń”.
4. Kliknij przycisk „Nie spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij kursorem na przycisk „To nie spam”
.
1. Otwórz folder „Wiadomości-śmieci”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij link „wiadomość niebędąca śmieciem”.

ZAMKNIJ

Witamy na oficjalnej stronie Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON) w Mysiadle. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z bhakti-yogą, czy też kulturą wedyjską lub kulturą Waisznawa - poniższa prezentacja przybliży Ci podstawowe zagadnienia związane z naszą wiarą, filozofią oraz praktyką.

 • 1. Śrila Prabhupada - założyciel-acarya Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON)
 • 2. Wedy - święte księgi Indii
 • 3. Intonowanie Świętych Imion Boga
 • 4. Bóstwa i świątynia
 • 5. Kuchnia wegetariańska i Prasadam

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na którykolwiek z prezentowanych tematów, zapraszamy do lektury bogatej kolekcji artykułów na naszej stronie.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej świątyni! W każdą niedzielę od godziny 13:00 do 15:30 organizujemy specjalny program otwarty, a w nim: wspólne medytacyjne śpiewanie, prezentacja filozofii Bhagavad-gity oraz wspaniała wegetariańska uczta. Wstęp wolny.