Oficjalna strona Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mysiadle
W służbie dla Jego Boskiej Miłości A.C. Bahaktivedanty Swamiego Śrila Prabhupady
Czy odwiedzasz nas
po raz pierwszy?
Zapoznaj się z podstawami kultury Waisznawy oglądając naszą prezentację
Zapraszamy do naszej świątyni na spotkanie otwarte
i wyklad w każdą niedzielę od godziny 13:00
Świątynia Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny
 • Wspólne intonowanie mantry
  Hare Kryszna
 • Wykład z filozofii na podstawie
  Bhagavad-gity
 • Wegetariańska uczta
Inspiracje

Pytanie: Jestem żonaty, mam rodzinę i wynikające z tego obowiązki. Ostatnio rozpocząłem duchową praktykę bhakti-yogi i dowiedziałem się o "braku przywiązania" jako jednej z zasad tego procesu. Przy tak wielu obowiązkach, jak mogę ją praktykować?

Radhanath Swami: Musimy zrozumieć z Bhagavad-gity, co znaczy być wolnym od przywiązania. Brak przywiązania oznacza, że jesteś przywiązany do służby i jednocześnie nie jesteś przywiązany do jej rezultatów i wynikającej z tego osobistej przyjemności. Arjuna był wojownikiem, a jego obowiązkiem była walka. Pan Kryszna powiedział mu: "Musisz walczyć. Musisz walczyć lepiej niż ktokolwiek inny. Musisz walczyć z uwagą, z przekonaniem, z całą swoją inteligencją, siłą i energią; jednak rób to dla Mnie. Nie walcz tak jak ci się podoba. Walcz w oparciu o Moje wskazówki. To jest obowiązek, który Ci nadaję". To jest brak przywiązania, którego Kryszna uczy tutaj Arjunę.

Załóżmy, że masz dziecko. Znaczy to, że otrzymałeś to dziecko od Boga. Jesteś drugim ojcem, a Bóg jest pierwszym ojcem i ma wobec niego ostateczne prawo własności. Jesteś ojcem wyłącznie w imieniu Boga. To On jest prawdziwym ojcem tego dziecka. Dlatego masz wielką odpowiedzialność, by być ojcem w imieniu Boga i by wychować to dziecko zgodnie z Jego wolą, a nie w oparciu o własne zachcianki. Jeśli zaniedbasz swój obowiązek i wynikającą z tego odpowiedzialność znaczy to, że nie jesteś na ścieżce świadomości Boga.

Siedziałem na piasku myśląc sobie jaki jest chłodny i jakie daje mi schronienie. Po chwili jednak zacząłem analizować jego naturę. Ten sam piasek, który teraz jest tak chłodny i wygodny do siedzenia, wcześniej tego samego dnia był tak gorący, że nie byłem w stanie go tolerować. A gdzie indziej, ten sam piasek, wciągał mnie w głąb by udusić i ostatecznie zabić. Jak bardzo otoczenie wpływa na piasek... Podobnie jest w przypadku ludzkiej natury. W zależności od towarzystwa, które wybieramy, w zależności od doświadczeń, których doznajemy i okoliczności, w których jesteśmy w naszym życiu - jak bardzo te rzeczy mogą sprawić, że stajemy się wobec kogoś zawistni albo też jesteśmy dumni z tej samej osoby. Jak mogą sprawić, że ogarnia nas gniew albo jesteśmy gotowi wybaczyć. Jesteśmy podli albo życzliwi. To wszystko dzieje się z powodu okoliczności. Dokładnie tak jak w przypadku piasku...

Radhanath Swami

{image:radhanath-swami-equality.jpg}
Pytanie: Na świecie jest tak wiele nierówności i niesprawiedliwości. Niektórzy chcą to zmienić ale czując, że jednostka jest tak nieznaczna i jej wpływ na świat jest tak znikomy, ostatecznie nie robią nic. Zatem jaka według ciebie powinna być właściwa postawa lub mentalność u tych, którzy rzeczywiście chcą pomóc, którzy pragną dokonać zmian na polu nierówności i niesprawiedliwości?

Radhanath Swami: W świecie, w którym żyjemy, jesteśmy praktycznie indoktrynowani aby cenić ilość nad jakością: "Jak duży? Jak dużo?". Jednak serce ceni jakość, niekoniecznie ilość.

W Ramajanie, wielkim piśmie Indii, opisana jest historia budowy mostu na Oceanie Indyjskim. Aby zbudować ten most, Hanuman - który był niezwykle potężnym wojownikiem i który posiadał głęboką miłość do Pana Ramy - przynosił gigantyczne, kilkutonowe kamienie z gór. Pewnego razu, jego ukochany Pan Rama idąc za nim zobaczył jak Hanuman zatrzymał się z powodu małej wiewiórki. Wiewiórka wskakiwała do wody, następnie wychodziła na brzeg, toczyła się w piasku i strząsała na moście małe ziarenka piasku. Hanuman nie chcąc zdeptać wiewiórki powiedział: "Zejdź mi proszę z drogi". Rama powiedział wówczas: "To wiewiórka robi dokładnie tyle ile ty. Aby pomóc, dźwigasz tak dużo na ile pozwalają ci twoje możliwości. Podobnie ta mała wiewiórka - dźwiga tyle, ile jest w stanie unieść. Dla mnie wasza praca jest tak sama. Nie patrzę na rezultaty. Widzę intencje".

Ważny jest nasz cel, to co sprawia, że coś robimy. Nawet jeśli będziemy w stanie zrobić coś niewielkiego dla zaledwie kilku osób, w oczach Boga będzie to gigantycznym osiągnięciem. Każdy z nas może przyczynić się do pięknej przemiany w świecie, w którym żyjemy. I to właśnie nadaje sens naszemu życiu. Jeśli myślimy: "Jestem taki mały. Co ja mogę zmienić?", wówczas nic się nie zmieni. Ale jeśli możemy pomóc choćby jednej osobie w naszym życiu, będzie to wielkim osiągnięciem, większym niż wygranie Pucharu Świata czy stanie się mistrzem świata. Jakość jest bardzo ważna i każdy z nas możemy coś zmienić, w dużym lub małym stopniu.

Radhanath Swami

W jaki sposób możemy poznać kim jest prawdziwy guru? Choć wymaga to odrobiny treningu, według naszej tradycji regułą jest, że prawdziwy guru to ten, kto nie uważa się za Boga. Prawdziwy guru uważa siebie za pokornego sługę Boga. Spotkałem tak wielu guru, którzy nauczali tak wielu ścieżek i byłem pod wrazeniem praktycznie każdego z nich. Było tak dlatego, że dopiero się uczyłem. Poruszyłem ten temat w książce Powrót do domu. Pamiętam jak w 1971 roku we Wrindawanie siedziałem z pięcioma, sześcioma osobami wokół Śrila Prabhupady. Wtedy nie był on jeszcze moim guru, był po prostu jednym ze świętych, których pragnąłem zobaczyć. Prabhupada przyjechał do Wrindawany na kilka dni. Ktoś go wtedy zapytał: "Czy jesteś guru całego świata?". Nic nie odpowiedział. Podekscytowany czekałem na jego słowa. Większość w takiej sytuacji powiedziałaby: "Tak". Jednak on, po chwili milczenia spojrzał na ziemię i ze łzami pokory w oczach powiedział: "Nie, jestem sługą każdego. To wszystko". Pomyślałem sobie wtedy: "On naprawdę jest guru całego świata!".

Radhanath Swami

To było wspaniałe móc widzieć Prabhupadę w towarzystwie jego starych przyjaciół, szczególnie Krsnadasa Babajiego. Gdy Krsnadas Babaji Maharaj wszedł do pokoju, oczy Prabhupady wypełniły się łzami. Oczy Krsnadasa Babajego Maharaja również były pełne łez. Gdy Prabhupada powstał, Babaji Maharaja zawołał: "Hare Kryszna, Hare Kryszna!". Prabhupada praktycznie podbiegł do niego i objął go. Nigdy nie widziałem takiego uczucia miłości pomiędzy dwojgiem ludzi jak pomiędzy Prabhupadą oraz jego bratem duchowym Krsnadasem Babajim. Prabhupada obejmując Krsnadasa Babajego zaprowadził go na swoje siedzenie obok małego stolika. Usiedli razem i obejmując się zaczęli rozmawiać w bengali. Nie byłem w stanie niczego zrozumieć, ale Prabhupada śmiał się i śmiał. Co chwila klepali się nawzajem po udach. Siedzieli praktycznie na sobie ze łzami w oczach. Byli tak bardzo szczęśliwi mogąc być ze sobą, rozmawiając na transcendentalne tematy. To było zdumiewające, ponieważ w pokoju było jeszcze z piętnaście osób, ale Krsnadas Babaji Maharaj i Śrila Prabhupada nie byli nawet świadomi ich obecności. Byli we własnym świecie, słuchając i rozmawiając o chwałach Pana.

Radhanath Swami

«« « 1 2
3
4 5 » »»
Założyciel-Acarya, Jego Boska Miłość
A.C. Bhaktivedanta Swami Śrila Prabhupada
Śrila Prabhupada powiedział

"Kryszna jest wszędzie - taka jest wizja wyższych wielbicieli. Rzeczywiście On może pojawić się wszędzie, jednak nie wszyscy mają zaszczyt Go widzieć. Miejscem, w którym na pewno przebywa, jest świątynia. Jeśli nie wiemy, że Kryszna jest wszędzie, powinniśmy odwiedzać świątynię, by Go zobaczyć: »O, tu jest Kryszna. Pojawił się łaskawie, bym mógł Go zobaczyć. To jest Jego łaska«. Tym jest świątynia".

Los Angeles, 29 kwietnia 1973 roku

Facebook
Newsletter
Dodaj do listy odbiorców
Aktualizuj preferencje
Usuń z listy odbiorców
Kalendarz (Warszawa)
29 kwiecień 2017
Aksaya Trtiya. Rozpoczęcie Candana Yatry (trwa przez kolejne 21 dni)
2 maj 2017
Jahnu Saptami
4 maj 2017
Srimati Sita Devi (małżonka Pana Śri Ramy) - Dzień pojawienia się
Sri Madhu Pandita - Dzień odejścia
Srimati Jahnava Devi - Dzień pojawienia się
6 maj 2017
Mohini Ekadasi
7 maj 2017
Przerwanie postu 04:54 - 10:00
Rukmini Dvadasi
8 maj 2017
Sri Jayananda Prabhu - Dzień odejścia
9 maj 2017
Nrsimha Caturdasi: Dzień pojawienia się Pana Nrsimhadevy
(post do zmierzchu)
10 maj 2017
Krsna Phula Dola, Salila Vihara
Sri Paramesvari Dasa Thakura - Dzień odejścia
Sri Sri Radha-Ramana Devaji - Dzień pojawienia się
Sri Madhavendra Puri - Dzień pojawienia się
Sri Srinivasa Acarya - Dzień pojawienia się
Ostatni dzień Madhusudana Masa
11 maj 2017
Pierwszy dzień Trivikrama Masa
14 maj 2017
Koniec Tulasi Jala Dan
15 maj 2017
Vrsabha Sankranti
16 maj 2017
Sri Ramananda Raya - Dzień odejścia
22 maj 2017
Apara Ekadasi
23 maj 2017
Przerwanie postu 04:29 - 08:35
Srila Vrndavana Dasa Thakura - Dzień pojawienia się
3 czerwiec 2017
Sri Baladeva Vidyabhusana - Dzień odejścia
Ganga Puja
Srimati Gangamata Gosvamini - Dzień pojawienia się
5 czerwiec 2017
Pandava Nirjala Ekadasi
(pełny post - nawet od wody - jeśli nie przestrzegało się pozostałych Ekadasi)
6 czerwiec 2017
Przerwanie postu 04:17 - 08:15
7 czerwiec 2017
Panihati Cida Dahi Utsava
9 czerwiec 2017
Snana Yatra
Sri Mukunda Datta - Dzień odejścia
Sri Sridhara Pandita - Dzień odejścia
Ostatni dzień Trivikrama Masa
10 czerwiec 2017
Sri Syamananda Prabhu - Dzień odejścia
Pierwszy dzień Vamana Masa
14 czerwiec 2017
Sri Vakresvara Pandita - Dzień pojawienia się
15 czerwiec 2017
Mithuna Sankranti
19 czerwiec 2017
Sri Srivasa Pandita - Dzień odejścia
20 czerwiec 2017
Yogini Ekadasi
21 czerwiec 2017
Przerwanie postu 04:14 - 09:49
24 czerwiec 2017
Gundica Marjana
Sri Gadadhara Pandita - Dzień odejścia
Srila Bhaktivinoda Thakura - Dzień odejścia
(post do południa)
25 czerwiec 2017
Ratha Yatra
Sri Svarupa Damodara Gosvami - Dzień odejścia
Sri Sivananda Sena - Dzień odejścia
29 czerwiec 2017
Hera Pancami (4 dni po Ratha Yatrze)
Sri Vakresvara Pandita - Dzień odejścia
Statystyki
Ilość odwiedzin: 331 101

Bhakti Vriksha

Bhakti Wriksza - to najpełniejsza i najbardziej dynamiczna metodyka przekazywania duchowej wiedzy i jej realizacji we współczesnym świecie. Dokładamy wszelkich starań, aby zatroszczyć się o każdą początkują osobę, włączając ją do małej grupy duchowego wsparcia. Grupy spotykają się regularnie w domach prowadzących, w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Uczestnicy nawiązują serdeczne relacje przyjaźni oparte o wspólne zainteresowanie i głębokie wymiany. W programie spotkań jest poznawanie się, śpiewanie, wspólna dyskusja i elementy medytacji.

Wriksza znaczy drzewo. Pan Caitanya - założyciel ruchu sankirtanu - jest pniem drzewa Bhakti. Grupy Bhakti Wriksza są gałązkami tego pięknego, kwitnącego drzewa. W takich grupach możemy doświadczyć, płynącego od duchowych korzeni, odżywienia i wzrostu.

ZAMKNIJ

Ustawienia poczty

1.Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie spam”.
4. Kliknij „OK”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „Oznacz” i wybierz polecenie „nie spam”
4. Kliknij „dalej”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Najedź kursorem na przycisk „Usuń”.
4. Kliknij przycisk „Nie spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij kursorem na przycisk „To nie spam”
.
1. Otwórz folder „Wiadomości-śmieci”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij link „wiadomość niebędąca śmieciem”.

ZAMKNIJ

Witamy na oficjalnej stronie Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON) w Mysiadle. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z bhakti-yogą, czy też kulturą wedyjską lub kulturą Waisznawa - poniższa prezentacja przybliży Ci podstawowe zagadnienia związane z naszą wiarą, filozofią oraz praktyką.

 • 1. Śrila Prabhupada - założyciel-acarya Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON)
 • 2. Wedy - święte księgi Indii
 • 3. Intonowanie Świętych Imion Boga
 • 4. Bóstwa i świątynia
 • 5. Kuchnia wegetariańska i Prasadam

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na którykolwiek z prezentowanych tematów, zapraszamy do lektury bogatej kolekcji artykułów na naszej stronie.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej świątyni! W każdą niedzielę od godziny 13:00 do 15:30 organizujemy specjalny program otwarty, a w nim: wspólne medytacyjne śpiewanie, prezentacja filozofii Bhagavad-gity oraz wspaniała wegetariańska uczta. Wstęp wolny.