Oficjalna strona Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mysiadle
W służbie dla Jego Boskiej Miłości A.C. Bahaktivedanty Swamiego Śrila Prabhupady
Czy odwiedzasz nas
po raz pierwszy?
Zapoznaj się z podstawami kultury Waisznawy oglądając naszą prezentację
Zapraszamy do naszej świątyni na spotkanie otwarte
i wyklad w każdą niedzielę od godziny 13:00
Świątynia Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny
 • Wspólne intonowanie mantry
  Hare Kryszna
 • Wykład z filozofii na podstawie
  Bhagavad-gity
 • Wegetariańska uczta
Karma

Sanskryckie słowo karma oznacza "działanie" lub - ściślej - każde działanie, które przynosi reakcje i wiąże nas ze światem materialnym. Chociaż pojęcie karmy jest zasadniczo związane z filozofią Wschodu, to wielu ludzi z Zachodu również zaczyna rozumieć, że karma jest prawem natury, tak jak działanie czasu czy prawo grawitacji, i nie można jej uniknąć. Każde działanie pociąga za sobą jakąś reakcję. Prawo karmy mówi, że jeśli sprawiamy ból i cierpienie innym żywym istotom, to będziemy musieli za to cierpieć - zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. Tak zbierzemy, jak zasiejemy - w tym życiu i w przyszłym - gdyż natura rządzi się swoimi prawami. Nikt nie może uniknąć prawa karmy - poza tymi, którzy wiedzą, jak ono działa.

Aby ułatwić zrozumienie tego, jak karma może wywołać wojnę posłużmy się przykładem z Wed. Drzewa w lesie bambusowym ocierają się o siebie i czasami z tego powodu powstaje ogień. Prawdziwą przyczyną ognia nie są jednak drzewa, lecz poruszający nimi wiatr. Drzewa są jedynie narzędziami. W podobny sposób Wedy tłumaczą wybuch wojen. Prawo karmy mówi, że prawdziwą przyczyną tarcia, które może przekształcić się w ogień wojny atomowej, nie są wielkie mocarstwa, które dysponują bronią jądrową. Prawdziwą przyczyną jest niedostrzegalny wiatr karmy, wytwarzany przez rzekomo niewinnych, zwykłych obywateli.

Zgodnie z prawem karmy, klienci sklepów mięsnych i kiosków z hamburgerami (a także pacjentki i personel klinik, w których dokonuje się usuwania ciąży - ale to mógłby być temat oddzielnej książki) mają więcej wspólnego z groźbą wojny nuklearnej niż ludzie urzędujący w pałacach prezydenckich. Wzdrygamy się na myśl o zagładzie atomowej, lecz każdego dnia zezwalamy na równie straszliwe masakry w zautomatyzowanych rzeźniach na całym świecie.

Człowiek zjadający zwierzę może powiedzieć, że nikogo nie zabił, ale gdy kupuje wykwintnie zapakowane mięso, opłaca rzeźnika, który robi to za niego. W związku z tym obaj są obarczeni reakcjami prawa karmy. Czyż to nie hipokryzja, że uczestniczymy w marszach pokoju, po czym wstępujemy do McDonalda na hamburgera, a w domu smażymy kotlety? Tego typu obłudę potępia George Bernard Shaw:

Każdej niedzieli modlimy się o światło,
aby wiodło nas na ścieżce, którą stąpamy.
Dość mamy juz wojen, nie chcemy się bić,
ale objadamy się martwymi ciałami.

Śrila Prabhupada mówi w jednym ze swych komentarzy do Bhagawad-gity: "Tych, którzy zabijają zwierzęta i sprawiają im niepotrzebny ból - jak robią to rzeźnicy - oczekuje taki sam los w życiu następnym i wielu przyszłych żywotach. [...] Pisma judeochrześcijańskie wyraźnie nakazują "Nie zabijaj". Mimo to nawet przywódcy religijni podają wszelkiego rodzaju wymówki i zabijają zwierzęta, chcąc jednocześnie uchodzić za świętych. Ta farsa i obłuda w społeczeństwie ludzkim jest przyczyną wielu nieszczęść, takich jak wielkie wojny, podczas których wysyła się na pola bitew masy ludzi, aby się nawzajem mordowali. Obecnie wynaleziono bombę atomową, która czeka, aby ją wykorzystać do masowej zagłady". Takie są skutki karmy.

Ci, którzy rozumieją prawo karmy, wiedzą, że pokój nie zapanuje dzięki marszom pokoju czy podpisywaniu petycji, lecz dzięki szerzeniu wiedzy o skutkach zabijania niewinnych zwierząt (jak również nienarodzonych dzieci). Dopiero tego rodzaju działanie zapobiegnie zwiększaniu się brzemienia karmy całego świata. Aby rozwiązać problemy świata, potrzebujemy ludzi, którzy mają oczyszczoną świadomość i rozumieją, że prawdziwy problem leży w sferze duchowej. Grzeszni ludzie będą istnieć zawsze, nie powinni jednak pełnić roli przywódców.

Jeden z najbardziej powszechnych zarzutów przeciwko wegetarianizmowi mówi, że wegetarianie zabijają rośliny, co również jest przemocą. Jednakże otrzymywanie wielu produktów wegetariańskich (takich jak dojrzałe owoce, wiele warzyw, orzechy, zboża i mleko) nie wiąże się w żaden sposób z zabijaniem. Ponieważ rośliny mają o wiele mniej rozwiniętą świadomość niż zwierzęta, można przypuszczać, że nawet w przypadku, gdy odbieramy roślinie życie, ból, jaki ona odczuwa, jest o wiele mniejszy niż w przypadku zarzynanych zwierząt. A co dopiero mówić o cierpieniach, przez jakie zwierzę hodowane na ubój przechodzi podczas swego życia.

To prawda, że wegetarianie muszą zabijać rośliny i że to także jest przemoc. Ale musimy coś jeść. Wedy mówią: "W walce o przetrwanie jedna żywa istota jest pożywieniem dla drugiej". Całkowite uniknięcie zabijania jest rzeczą niemożliwą. Jednakże, gdy dostarczamy ciału niezbędnych składników odżywczych, musimy robić to w taki sposób, by sprawiać jak najmniej cierpienia innym żywym istotom.

Odbieranie życia nawet roślinie jest z pewnością grzechem, ale Kryszna, najwyższy kontroler, uwalnia nas od tego grzechu przyjmując to, co ofiarowujemy. Spożywanie pokarmu najpierw ofiarowanego Panu można porównać do zabijania podczas wojny. Gdy dowódca wydaje rozkaz ataku, posłuszny żołnierz, który wypełnia to polecenie, otrzyma medal. Ale jeśli jakiś żołnierz zabije kogoś na własną rękę, zostanie ukarany. Podobnie, gdy spożywamy prasada (pożywienie wpierw ofiarowane Bogu), nie popełniamy żadnego grzechu. Potwierdza to Bhagawad-gita (3.13): "Bhaktowie Pana zostają uwolnieni od wszelkich grzechów, albowiem spożywają pokarm wpierw ofiarowany. Inni, którzy przygotowują pożywienie dla zadowolenia własnych zmysłów, zaprawdę jedzą tylko grzech". To stwierdzenie doprowadza nas do myśli przewodniej tej publikacji - wegetarianizm, chociaż bardzo istotny, nie jest celem sam w sobie.

Odsłon: 732
Założyciel-Acarya, Jego Boska Miłość
A.C. Bhaktivedanta Swami Śrila Prabhupada
Śrila Prabhupada powiedział

"Niewinni mężczyźni i kobiety... Oni pracują w tej fabryce po prostu dla swego utrzymania. Trochę pracy wystarczy do zaspokojenia potrzeb. Natura dała tak wiele udogodnień. Możesz wszędzie uprawiać trochę żywności. Na łąkach są krowy. Weź ich mleko i żyj spokojnie. Dlaczego otwieracie fabryki?"

New Vrindavan, 26 czerwca 1976 roku

Facebook
Newsletter
Dodaj do listy odbiorców
Aktualizuj preferencje
Usuń z listy odbiorców
Kalendarz (Warszawa)
29 czerwiec 2017
Hera Pancami (4 dni po Ratha Yatrze)
Sri Vakresvara Pandita - Dzień odejścia
3 lipiec 2017
Powrót Ratha (8 dni po Ratha Yatrze)
4 lipiec 2017
Ekadasi (bez postu)
5 lipiec 2017
Sayana Ekadasi
6 lipiec 2017
Przerwanie postu 04:23 - 09:54
8 lipiec 2017
Guru (Vyasa) Purnima
Srila Sanatana Gosvami - Dzień odejścia
9 lipiec 2017
Ostatni dzień Vamana Masa
10 lipiec 2017
Pierwszy miesiąc Caturmasyi
(przez miesiąc post od warzyw liściastych)
Pierwszy dzień Sridhara Masa
14 lipiec 2017
Srila Gopala Bhatta Gosvami - Dzień odejścia
16 lipiec 2017
Karka Sankranti
17 lipiec 2017
Srila Lokanatha Gosvami - Dzień odejścia
18 lipiec 2017
Założenie ISKCON-u w Nowym Yorku
19 lipiec 2017
Ekadasi (bez postu)
20 lipiec 2017
Kamika Ekadasi
21 lipiec 2017
Przerwanie postu 04:40 - 10:01
26 lipiec 2017
Sri Raghunandana Thakura - Dzień odejścia
Sri Vamsidasa Babaji - Dzień odejścia
3 sierpień 2017
Pavitropana Ekadasi
Rozpoczęcie Radha Govinda Jhulana Yatry
4 sierpień 2017
Przerwanie postu 05:01 - 10:08
Srila Rupa Gosvami - Dzień odejścia
Sri Gauridasa Pandita - Dzień odejścia
7 sierpień 2017
Koniec Jhulana Yatry
Pan Balarama - Dzień pojawienia się
(post do południa)
Ostatni dzień pierwszego miesiąca Caturmasyi
Ostatni dzień Sridhara Masa
8 sierpień 2017
Śrila Prabhupada wyrusza w podróż do USA
Drugi miesiąc Caturmasyi
(przez miesiąc post od jogurtu)
Pierwszy dzień Hrsikesa Masa
15 sierpień 2017
Sri Krsna Janmastami: Dzień pojawienia się Pana Sri Krsny
(post do północy)
16 sierpień 2017
Nandotsava
Srila Prabhupada - Dzień pojawienia się
(post do południa)
17 sierpień 2017
Simha Sankranti
18 sierpień 2017
Annada Ekadasi
19 sierpień 2017
Przerwanie postu 05:25 - 10:14
26 sierpień 2017
Srimati Sita Thakurani (małżonka Sri Advaity) - Dzień pojawienia się
Statystyki
Ilość odwiedzin: 347 745

Bhakti Vriksha

Bhakti Wriksza - to najpełniejsza i najbardziej dynamiczna metodyka przekazywania duchowej wiedzy i jej realizacji we współczesnym świecie. Dokładamy wszelkich starań, aby zatroszczyć się o każdą początkują osobę, włączając ją do małej grupy duchowego wsparcia. Grupy spotykają się regularnie w domach prowadzących, w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Uczestnicy nawiązują serdeczne relacje przyjaźni oparte o wspólne zainteresowanie i głębokie wymiany. W programie spotkań jest poznawanie się, śpiewanie, wspólna dyskusja i elementy medytacji.

Wriksza znaczy drzewo. Pan Caitanya - założyciel ruchu sankirtanu - jest pniem drzewa Bhakti. Grupy Bhakti Wriksza są gałązkami tego pięknego, kwitnącego drzewa. W takich grupach możemy doświadczyć, płynącego od duchowych korzeni, odżywienia i wzrostu.

ZAMKNIJ

Ustawienia poczty

1.Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie spam”.
4. Kliknij „OK”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „Oznacz” i wybierz polecenie „nie spam”
4. Kliknij „dalej”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Najedź kursorem na przycisk „Usuń”.
4. Kliknij przycisk „Nie spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij kursorem na przycisk „To nie spam”
.
1. Otwórz folder „Wiadomości-śmieci”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij link „wiadomość niebędąca śmieciem”.

ZAMKNIJ

Witamy na oficjalnej stronie Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON) w Mysiadle. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z bhakti-yogą, czy też kulturą wedyjską lub kulturą Waisznawa - poniższa prezentacja przybliży Ci podstawowe zagadnienia związane z naszą wiarą, filozofią oraz praktyką.

 • 1. Śrila Prabhupada - założyciel-acarya Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON)
 • 2. Wedy - święte księgi Indii
 • 3. Intonowanie Świętych Imion Boga
 • 4. Bóstwa i świątynia
 • 5. Kuchnia wegetariańska i Prasadam

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na którykolwiek z prezentowanych tematów, zapraszamy do lektury bogatej kolekcji artykułów na naszej stronie.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej świątyni! W każdą niedzielę od godziny 13:00 do 15:30 organizujemy specjalny program otwarty, a w nim: wspólne medytacyjne śpiewanie, prezentacja filozofii Bhagavad-gity oraz wspaniała wegetariańska uczta. Wstęp wolny.