Oficjalna strona Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mysiadle
W służbie dla Jego Boskiej Miłości A.C. Bahaktivedanty Swamiego Śrila Prabhupady
Czy odwiedzasz nas
po raz pierwszy?
Zapoznaj się z podstawami kultury Waisznawy oglądając naszą prezentację
Zapraszamy do naszej świątyni na spotkanie otwarte
i wyklad w każdą niedzielę od godziny 13:00
Świątynia Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny
 • Wspólne intonowanie mantry
  Hare Kryszna
 • Wykład z filozofii na podstawie
  Bhagavad-gity
 • Wegetariańska uczta
Pytania ogólne

Nie twierdzimy, że jesteśmy najlepsi. Twierdzimy, że proces, która pomaga ci rozwinąć miłość do Boga jest najlepszy. Musisz ocenić po rezultatach. Komu tak naprawdę udaje się rozwinąć miłość do Boga.

Kryszna jest Najwyższą Osobą, Bogiem, a my jesteśmy Jego wiecznymi sługami. Nasze prawdziwe miejsce nie jest tu, w świecie materialnym, ale w świecie duchowym z Kryszną. Służąc Mu zgodnie z pismami świętymi możemy rozwinąć do Niego miłość i na koniec życia osiągnąć naszą oryginalną pozycję. To nie jest tylko kwestia wiary. Można to przetestować i doświadczyć. Dlatego jest to nauka.

Pan utrzymuje wszystkie żywe istoty w całym wszechświecie, tak więc z pewnością będzie utrzymywał Swych wielbicieli. Zbieramy pieniądze poprzez sprzedaż książek. Głównie jednak otrzymujemy dotacje od pracujących zawodowo członków ruchu posiadających rodziny, od kongregacji i ogółu ludzi.

W 1965 roku Jego Boska Miłość A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada samotnie przybył z Indii, aby ustanowić ponadczasową tradycję świadomości Kryszny w zachodnim świecie. Sam jeden dał początek ogólnoświatowemu stowarzyszeniu, do którego należy ponad 100 świątyń oraz społeczności farmowe i instytucje, jak i kongregacja licząca obecnie ponad trzy miliony członków na Zachodzie i 50 milionów na całym świecie. Śrila Prabhupada przetłumaczył na angielski ponad 50 książek o świadomości Kryszny - dostępnych teraz w ponad 45 językach. Zanim odszedł z tego świata w 1977 roku, poczynił aranżacje, aby ten ruch prowadzony był przez Komisję Zarządzającą (GBC), którą stanowią jego starsi uczniowie. Co więcej, po odejściu Śrila Prabhupady jego uczniowie sami zaczęli przyjmować uczniów, kontynuując w ten sposób stary jak świat system sukcesji uczniów.

Ta religia nie pochodzi z Indii - pochodzi od Boga. W pewnym okresie Indie były bardzo religijne; ludzie ściśle podążali za pismami świętymi. Indie były też najbardziej prosperującym państwem na świecie. Teraz próbują naśladować materializm Zachodu. Tak więc cierpią. Jeśli ktoś lekceważy prawa Boga, wtedy cierpi.

Wedy oświadczają, że celem życia jest stanie się czystym wielbicielem Boga, ustanowienie swego wiecznego z Nim związku i powrót do Niego na koniec życia i w ten sposób zakończenie cyklu powtarzających się narodzin i śmierci - reinkarnacji. Członkowie ruchu dzielą się również wedyjską wiedzą z innymi poprzez liczną dystrybucję starożytnej literatury indyjskiej.

Nie potępiamy nauki i technologii. Potępiamy uwielbienie dla nich - postawę, mówiącą, że nauka i technologia są jedynymi ważnymi rzeczami na świecie. Są jedynie środkami do osiągnięcia celu, instrumentami, które mogą być pomocne, jeśli właściwie użyte. Sądzimy, że ludzie byliby szczęśliwsi, gdyby życie było materialnie prostsze, gdyby mieli mniej rzeczy rozpraszających ich uwagę od skupienia na związku z Bogiem. Jednakże akceptujemy świat taki, jaki już zastaliśmy. Użyteczność jest zasadą.

W starożytnej kulturze wedyjskiej, człowiek ubierał się zgodnie ze swą społeczną i duchową pozycją. Podążając za tą tradycją, kobiety, które żyją w społecznościach Hare Kryszna noszą sari, a mężczyźni szaty nazywane dhoti. Żonaci mężczyźni przywdziewają białe szaty, a kawalerowie - szafranowe. Wielu mężczyzn - szczególnie kapłani - decydują się na golenie włosów i pozostawienie jedynie ich kępki na tyle głowy, która nazywa się sikha. Robi się tak na znak wyrzeczenia i podporządkowania Krysznie, jak również dla czystości i prostoty. Znak na czole nazywa się tilak i zrobiony jest z glinki, która pochodzi ze świętych rzek w Indiach. Przeznaczeniem tilaka jest identyfikacja jako wielbiciela Kryszny.

Mężczyźni i kobiety różnią się pod wieloma względami, tak więc sposób w jaki praktykują życie duchowe również jest różny. Golenie włosów jest tradycją dla mężczyzn, nie dla kobiet. Również nie wszyscy mężczyźni golą włosy; jedni golą, inni nie.

Pisma wedyjskie ustanawiają niestosowanie przemocy - ahimsę - jako etyczne podłoże wegetarianizmu. Według Wed, Bóg jest Najwyższym Ojcem wszystkich stworzeń, nie tylko ludzi. Dlatego też rzeź niewinnych zwierząt uważana jest za równą zabiciu własnego brata czy siostry. Wielbiciele Hare Kryszna przestrzegają zdrowej, lacto-wegetariańskiej diety, wykluczającej mięso, ryby i jajka. Chociaż można by wysunąć argument, że wegetarianie są winni zabijaniu warzyw, to jednak wegetariańskie pożywienie - takie jak owoce, orzechy, mleko i ziarno - nie wymaga zabijania. A nawet jeśli odbiera się życie roślinie, ból jaki temu towarzyszy jest zasadniczo mniejszy niż ten, jaki odczuwa wysoce wrażliwe zwierzę, takie jak krowa czy owieczka. Zgodnie z prawem karmy - prawem akcji i reakcji natury - ludzkie istoty muszą cierpieć za każde zabójstwo niezgodne z boskim prawem. Z tego powodu, jak również, by pokazać uznanie dla Najwyższego Właściciela i dostarczyciela wszelkiego pożywienia, wielbiciele przygotowują wegetariańskie posiłki jako ofiarowanie dla Kryszny, Boga. Pożywienie takie nazywane jest potem prasadam - duchowe pożywienie, które można następnie smacznie spożyć do syta bez żadnych reakcji karmicznych.

Czcimy Krysznę, który jest Bogiem. Bóstwa Pana są Jego autoryzowaną formą, która pomaga nam skupić na Nim umysł, tak byśmy mogli Go widzieć i Mu służyć; jest to Jego bezprzyczynowa łaska dla nas. Bożek jest wymyśloną formą, która ma przedstawiać czyjeś własne wyobrażenie. Jeśli śledzisz sport, czy też czytasz magazyn People, to ty czcisz bożków, nie my.

Tak. W Bhagavad-gicie - głównym piśmie Ruchu Hare Kryszna - jest napisane: "Tak jak wcielona dusza bezustannie wędruje w tym ciele, od wieku chłopięcego, poprzez młodość aż do starości, podobnie przechodzi ona w inne ciało po śmierci. Zmiany takie nie zwodzą osoby zrównoważonej." Wedy wyjaśniają dalej, że dusza w świecie materialnym wędruje w cyklu materialnych narodzin i śmierci przez 8,400,000 form życia. Jednakże ludzka forma życia to jedyne narodziny, które dają szansę na samorealizację. Gatunki niższe od człowieka nie są obdarzone wystarczającą inteligencją potrzebną do zrozumienia jaźni jako różnej od ciała.

Czasami tak, a czasami nie. W pewnych sytuacjach nauczanie jest lepsze, gdy nosimy nasze szaty. Niemniej jednak, kiedy ludzie nie są w stanie docenić stroju duchownego, nosimy wówczas zwyczajne zachodnie ubrania.

Nic poza grzesznym działaniem. W naszym ruchu nie ma miejsca na alkohol, papierosy oraz inne używki. Jesteśmy wegetarianami-nie jemy mięsa, ryb i jajek. Nie uprawiamy hazardu. Nasze zasady nakazują nam także dochowanie wierności małżeńskiej. Poza tym nie musisz z niczego zrezygnować, gdyż w służbie dla Boga możesz wykorzystać wszystkie swoje umiejętności.

Ubrania są nieistotne. Co najwyżej wskazują na pozycję społeczną. Nasze ubrania to ubrania duchownych; są łatwe w utrzymaniu, niedrogie i wygodne. Oczywiście jako wielbiciele zgadzamy się w kwestiach naszej filozofii, ale w służbie dla Kryszny angażujemy nasze indywidualne talenty w indywidualny sposób. Będąc sługami Kryszny, jesteśmy większymi indywidualistami niż ludzie, którzy bezmyślnie podążają za modą i poszukują narzuconych przez społeczeństwo celów, jakimi są maksymalne zwiększenie zadowalania zmysłów.

Nie. Wy ograniczacie Boga twierdząc, że nie ma formy. Bóg posiada nieograniczone duchowe formy. Z Jego formy pochodzi całe stworzenie, duchowe i materialne. Ma On bezosobowy i osobowy aspekt. Oryginalną, najwyższą formą Boga jest Śri Kryszna.

Nie intonujemy przez cały dzień. Wielbiciele Kryszny zaangażowani są w wiele czynności: publikację książek, budowę farm i szkół, produkcję filmów oraz dystrybucję pożywienia i literatury dla tysięcy ludzi. Nasza kongregacja podejmuje pracę zawodową i przeznacza część swego czasu na "uzupełnienie" duchowych praktyk. Poza tym intonowanie jest procesem ożywiającym naszą naturalną świadomość Boga. Jest to tak naprawdę najistotniejsza czynność w ludzkim społeczeństwie, którego problemy zostałyby rozwiązane, gdyby więcej ludzi poświęciło czas na zrozumienie podstawowych zasad świadomości Boga.

Zdefiniuj rzeczywistość. Czy rzeczywistością jest to tymczasowe, materialne miejsce? Czy jest nią wieczna natura duszy? Podążamy za wszystkimi świętymi księgami twierdząc, że rzeczywistością jest nasz wieczny, miłosny związek z Bogiem. To jest oczywiście radosne. A może tak naprawdę przeszkadza ci fakt, że wybraliśmy bycie raczej szczęśliwymi niż nieszczęśliwymi? Jeśli uważasz, że szczęście jest iluzją, a nieszczęście rzeczywistością, to jest to definicja rzeczywistości, której nie podzielamy - nie widząc ku temu żadnego logicznego powodu.

ISKCON to akronim angielskiej nazwy - International Society for Krishna Consciousness, czyli Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny, bardziej znane jako Ruch Hare Kryszna.

Założyciel-Acarya, Jego Boska Miłość
A.C. Bhaktivedanta Swami Śrila Prabhupada
Śrila Prabhupada powiedział

"W Tirupati jest tak wiele wzgórz. Z daleka widzisz je jednak niewyraźnie. Zaledwie majaczy coś w chmurach. Jeśli jednak pójdziesz odrobinę dalej, zobaczysz, że wzgórze jest zielone. A jeśli rzeczywiście na nie wejdziesz, przekonasz się, że jest tam wiele zwierząt, ludzi i domów. Obiekt pozostaje ten sam, jednak z różnej perspektywy wydaje się czymś innym. Podobnie dopóki ktoś nie zrozumie doskonale Kryszny, realizuje Absolutną Prawdę jako bezosobowego, nirakara Brahmana".

Tirupati, 26 kwietnia 1974 roku

Facebook
Newsletter
Dodaj do listy odbiorców
Aktualizuj preferencje
Usuń z listy odbiorców
Kalendarz (Warszawa)
26 kwiecień 2017
Sri Gadadhara Pandita - Dzień pojawienia się
29 kwiecień 2017
Aksaya Trtiya. Rozpoczęcie Candana Yatry (trwa przez kolejne 21 dni)
2 maj 2017
Jahnu Saptami
4 maj 2017
Srimati Sita Devi (małżonka Pana Śri Ramy) - Dzień pojawienia się
Sri Madhu Pandita - Dzień odejścia
Srimati Jahnava Devi - Dzień pojawienia się
6 maj 2017
Mohini Ekadasi
7 maj 2017
Przerwanie postu 04:54 - 10:00
Rukmini Dvadasi
8 maj 2017
Sri Jayananda Prabhu - Dzień odejścia
9 maj 2017
Nrsimha Caturdasi: Dzień pojawienia się Pana Nrsimhadevy
(post do zmierzchu)
10 maj 2017
Krsna Phula Dola, Salila Vihara
Sri Paramesvari Dasa Thakura - Dzień odejścia
Sri Sri Radha-Ramana Devaji - Dzień pojawienia się
Sri Madhavendra Puri - Dzień pojawienia się
Sri Srinivasa Acarya - Dzień pojawienia się
Ostatni dzień Madhusudana Masa
11 maj 2017
Pierwszy dzień Trivikrama Masa
14 maj 2017
Koniec Tulasi Jala Dan
15 maj 2017
Vrsabha Sankranti
16 maj 2017
Sri Ramananda Raya - Dzień odejścia
22 maj 2017
Apara Ekadasi
23 maj 2017
Przerwanie postu 04:29 - 08:35
Srila Vrndavana Dasa Thakura - Dzień pojawienia się
3 czerwiec 2017
Sri Baladeva Vidyabhusana - Dzień odejścia
Ganga Puja
Srimati Gangamata Gosvamini - Dzień pojawienia się
5 czerwiec 2017
Pandava Nirjala Ekadasi
(pełny post - nawet od wody - jeśli nie przestrzegało się pozostałych Ekadasi)
6 czerwiec 2017
Przerwanie postu 04:17 - 08:15
7 czerwiec 2017
Panihati Cida Dahi Utsava
9 czerwiec 2017
Snana Yatra
Sri Mukunda Datta - Dzień odejścia
Sri Sridhara Pandita - Dzień odejścia
Ostatni dzień Trivikrama Masa
10 czerwiec 2017
Sri Syamananda Prabhu - Dzień odejścia
Pierwszy dzień Vamana Masa
14 czerwiec 2017
Sri Vakresvara Pandita - Dzień pojawienia się
15 czerwiec 2017
Mithuna Sankranti
19 czerwiec 2017
Sri Srivasa Pandita - Dzień odejścia
20 czerwiec 2017
Yogini Ekadasi
21 czerwiec 2017
Przerwanie postu 04:14 - 09:49
24 czerwiec 2017
Gundica Marjana
Sri Gadadhara Pandita - Dzień odejścia
Srila Bhaktivinoda Thakura - Dzień odejścia
(post do południa)
25 czerwiec 2017
Ratha Yatra
Sri Svarupa Damodara Gosvami - Dzień odejścia
Sri Sivananda Sena - Dzień odejścia
Statystyki
Ilość odwiedzin: 330 105

Bhakti Vriksha

Bhakti Wriksza - to najpełniejsza i najbardziej dynamiczna metodyka przekazywania duchowej wiedzy i jej realizacji we współczesnym świecie. Dokładamy wszelkich starań, aby zatroszczyć się o każdą początkują osobę, włączając ją do małej grupy duchowego wsparcia. Grupy spotykają się regularnie w domach prowadzących, w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Uczestnicy nawiązują serdeczne relacje przyjaźni oparte o wspólne zainteresowanie i głębokie wymiany. W programie spotkań jest poznawanie się, śpiewanie, wspólna dyskusja i elementy medytacji.

Wriksza znaczy drzewo. Pan Caitanya - założyciel ruchu sankirtanu - jest pniem drzewa Bhakti. Grupy Bhakti Wriksza są gałązkami tego pięknego, kwitnącego drzewa. W takich grupach możemy doświadczyć, płynącego od duchowych korzeni, odżywienia i wzrostu.

ZAMKNIJ

Ustawienia poczty

1.Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie spam”.
4. Kliknij „OK”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „Oznacz” i wybierz polecenie „nie spam”
4. Kliknij „dalej”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Najedź kursorem na przycisk „Usuń”.
4. Kliknij przycisk „Nie spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij kursorem na przycisk „To nie spam”
.
1. Otwórz folder „Wiadomości-śmieci”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij link „wiadomość niebędąca śmieciem”.

ZAMKNIJ

Witamy na oficjalnej stronie Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON) w Mysiadle. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z bhakti-yogą, czy też kulturą wedyjską lub kulturą Waisznawa - poniższa prezentacja przybliży Ci podstawowe zagadnienia związane z naszą wiarą, filozofią oraz praktyką.

 • 1. Śrila Prabhupada - założyciel-acarya Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON)
 • 2. Wedy - święte księgi Indii
 • 3. Intonowanie Świętych Imion Boga
 • 4. Bóstwa i świątynia
 • 5. Kuchnia wegetariańska i Prasadam

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na którykolwiek z prezentowanych tematów, zapraszamy do lektury bogatej kolekcji artykułów na naszej stronie.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej świątyni! W każdą niedzielę od godziny 13:00 do 15:30 organizujemy specjalny program otwarty, a w nim: wspólne medytacyjne śpiewanie, prezentacja filozofii Bhagavad-gity oraz wspaniała wegetariańska uczta. Wstęp wolny.