Oficjalna strona Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mysiadle
W służbie dla Jego Boskiej Miłości A.C. Bahaktivedanty Swamiego Śrila Prabhupady
Czy odwiedzasz nas
po raz pierwszy?
Zapoznaj się z podstawami kultury Waisznawy oglądając naszą prezentację
Zapraszamy do naszej świątyni na spotkanie otwarte
i wyklad w każdą niedzielę od godziny 13:00
Świątynia Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny
 • Wspólne intonowanie mantry
  Hare Kryszna
 • Wykład z filozofii na podstawie
  Bhagavad-gity
 • Wegetariańska uczta
Ze świata

"Ustanowiłeś 108 świątyń dookoła świata. Dziś ta liczba wzrosła do ponad 700 ośrodków rozsianych w różnych zakątkach Ziemi. Teraz jesteśmy świadkami powstawania najważniejszego z nich wszystkich, Świątyni Wedyjskiego Planetarium".

Drodzy wielbiciele,
Mamy dzisiaj dla Was coś specjalnego – najnowszy film działającej w Mayapur agencji kreatywnej Kriyate, "For Tomorrow". Został on opublikowany w dniu odejścia Śrila Madhavendry Puri, na który przypadają również obchody festiwalu Śri Advaitacaryi w Śantipur. Film odkrywa przed widzem ponadczasowe piękno Mayapur widziane niewinnymi oczami młodego Purushottama. Jak pisze Śrila Prabhupada w piątej księdze Bhagavatam, Mayapur jest najlepszym ze wszystkich miejsc wszechświata:

"W tym wszechświecie ziemia jest najlepszą z wszystkich planet, a na tej planecie najlepszym z miejsc jest Bharata-varsa; na ziemiach Bharata-varsy najlepszy jest Bengal, a w nim najlepszy jest dystrykt Nadia; w Nadii najlepszym miejscem jest Navadvipa, ponieważ to tam pojawił się Śri Caitanya Mahaprabhu, by rozpocząć spełnianie ofiary intonowania maha-mantry Hare Kryszna.

Dlatego Mayapur, jako miejsce narodzin Śri Caitanyi Mahaprabhu jest najlepszym z wszystkich miejsc wszechświata. Ruch świadomości Kryszny uczynił z niego swoje centrum, by dać ludzkości wspaniałą okazję do udania się tam i prowadzenia nieustannego festiwalu sankirtana-yajni oraz, by nakarmić uświęconym prasadam miliony głodnych ludzi spragnionych duchowego wyzwolenia. To jest misja ruchu świadomości Kryszny" (ŚB 5.19.24).

Najpierw przyglądamy się codziennemu życiu uczniów w gurukuli. Przybyli z różnych stron świata, ale to Mayapur nazywają teraz swoim domem. W tej najbardziej pomyślnej, cudownie sielskiej atmosferze, wielbiąc, służąc, ucząc się i bawiąc, ci najszczęśliwsi chłopcy razem uczą się jak zadowolić Krysznę. Następnie towarzyszymy Purushottamie w jego pierwszej wycieczce do Świątyni Wedyjskiego Planetarium. Wizyta przeradza w głęboko poruszające doświadczenie, które wzmacnia jego wiarę i wdzięczność dla Śrila Prabhupady.
Purushottam dzieli się później swoim zrozumieniem ważności nowej świątyni i roli, którą odegra w rozprzestrzenianiu świadomości Kryszny dookoła świata. Modli się o siłę do podjęcia odpowiedzialności i o to, by znaleźć sposób na dołożenie swojej cegiełki w budowie przyszłości, z której byłby dumny Śrila Prabhupada. Jego optymizm i żarliwe oczekiwanie na ukończenie nowej świątyni są jednocześnie poruszające i zaraźliwe.

To przypomina nam o tym, że miłość do Kryszny nie zna granic wieku, a świątynia będzie służyć nie tylko nam, ale będzie również spadkiem i schronieniem naszych dzieci oraz wielu przyszłych pokoleń wielbicieli. Mayapur już jest duchowym azylem w tym ponurym wieku Kali-yugi i będzie się jedynie rozwijać coraz bardziej i bardziej w miarę jak zjednoczymy się, by razem budować naszą przyszłość. Tak jak Purushottam, wszyscy powinniśmy poważnie zaangażować swój czas i energię, by w jakiś sposób służyć Śri Mayapur Dham, tak by Świątynia Wedyjskiego Planetarium mogła jak najszybciej zostać ukończona.

"Kryszna nie jest niewdzięczny. Raczej widzi wszystkie nasze wysiłki i docenia naszą szczerą służbę. On chce jedynie widzieć jak angażujemy nasz czas i energię w służbę dla Niego. Ty zawsze pamiętasz, by przestrzegać Jego praw, tak jak opisuje to Jego czysty reprezentant, a w ten sposób zapewniany jest powrót do Boga. To jest łaska Kryszny".

List do Devanandy, 23 Listopada 1968

Drodzy Maharajowie i Prabhu,
Przyjmijcie proszę moje pełne szacunku pokłony. Wszelka chwała Śrila Prabhupadzie.

Wizją Śrila Prabhupady było, by wielbiciele "polowali na nosorożce" i "myśleli z rozmachem", do czego ich zachęcał. Jego Boska Miłość osobiście wierzył, że poprzez angażowanie liderów ISKCON-u ustanowiony zostałby dobry przykład dla reszty społeczności. By wypełnić tę wizję, z błogosławieństwami Śri Śri Radha Parthasarathri oraz Śrila Prabhupady, otrzymaliśmy rzadką możliwość odwiedzenia Szanownego Premiera Indii, Shri Narendrę Modi w jego rezydencji w Nowym Delhi i obdarowania go kopią specjalnego wydania Bhagavad-gity, które zostało wydrukowane we Włoszech. Panu Premierowi spodobała się ta wyjątkowa Gita i zapewnił on, że będzie mu towarzyszyła przez całe życie.

Jego Świątobliwość Gopal Krishna Goswami Maharaja przybliżył premierowi globalne wysiłki, jakie wielbiciele z ISKCON-u podejmują na polu nauczania, a przede wszystkim szerzenia bezcennej mądrości Bhagavad-gity w większości znaczących języków świata. Premier Indii był zadowolony słysząc, że Bhagavad-gita została przetłumaczona na 81 języków, którymi posługują się ludzie na całym świecie.

Premierowi zostały wręczone również kopie Bhagavad-gity w języku angielskim, rosyjskim, chińskim, gudżarati i hindi. Maharaja zaproponował również by w bibliotece premiera znalazły się kopie Bhagavad-gity we wszystkich pozostałych językach; coś z czego Śrila Prabhupada byłby bardzo zadowolony.

Premier dowiedział się również o tym, że ISKCON posiada ponad 650 świątyń dookoła świata i ponad 60 goszali. Dwa czy trzy razy w czasie spotkania wyraził swoje uznanie dla działalności ISKCON-u.

Maharaja wręczył premierowi fotografię wykonaną podczas jego wizyty w Rosji w październiku 2011 roku. Ucieszył się widząc to zdjęcie i wspominając swoją wizytę w Rosji oraz w świątyni ISKCON-u w Moskwie.

Zespół przedstawicieli ISKCON-u skorzystał z okazji, by zaprosić premiera jako gościa honorowego na główną uroczystość obchodów 50 rocznicy ISKCON-u (ISKCON 50), która odbędzie się w listopadzie i która skupiona będzie wokół filmowego projektu "Joy of Devotion" (Radość oddania). Premier powiedział, że potrzebuje trochę czasu, by potwierdzić czy może przyjąć zaproszenie, ale był pozytywnie nastawiony. Mamy nadzieję, że dzięki łasce Kryszny ta możliwość się urzeczywistni.

Szczególnie podnoszące na duchu były radość i szacunek z jakimi premier przyjął nas jako zespół ISKCON-u i poświęcił nam piętnaście minut swojego czasu.

Gdy tylko spotkanie dobiegło końca, na kanale państwowej telewizji Doordarshan pojawiły się urywki relacji wideo z wizyty. Do popołudnia na Twitterze z kilkoma milionami obserwatorów profilu premiera, jego kanale na YouTubie oraz stronie premiera, Narendramodi.in - na wszędzie wyświetlana była następująca osobista notka: "Wzruszony po otrzymaniu Gity od Śri Gopal Krishny Goswamiego Maharajy".

Był to pierwszy raz, kiedy spotkanie z Premierem Indii zostało tak znacząco i pozytywnie nagłośnione w mediach, szczególnie w mających wyjątkowo szeroki zasięg mediach społecznościowych. W załączniku przesyłam oficjalne zdjęcia z wizyty. Dziękuję bardzo.

Wasz sługa,
Vrajendranandan Das
Dyrektor Międzynarodowej Komunikacji ISKCON-u
Nowe Delhi

Wielcy mędrcy zawsze troszczą się o dobro ogółu ludzi, i również ci mędrcy, którym przewodził Śaunaka i inni, zebrali się w tym świętym miejscu Naimisaranya z zamiarem spełnienia szeregu wielkich i nieprzerwanych ceremonii ofiarnych. Zapominalscy ludzie nie znają właściwej ścieżki prowadzącej do pokoju i pomyślności. Jednak mędrcy znają ją dobrze i dlatego dla dobra wszystkich ludzi zawsze troszczą się oni, aby spełniać czyny, które mogą przynieść światu pokój. Są oni szczerymi przyjaciółmi każdej żywej istoty i, niepomni na wszelkie osobiste niewygody, zawsze są zaangażowani w służbę dla Pana, dla dobra wszystkich ludzi. [...] Przepisaną dla tego wieku metodą na obudzenie się z materialnego letargu jest zbiorowe intonowanie świętych imion Pana. Sposoby i środki zostały zaprezentowane w jak najbardziej naukowy sposób przez Pana Śri Caitanyę Mahaprabhu, i inteligentne osoby mogą skorzystać z Jego nauk, niosąc tym samym prawdziwy pokój i pomyślność dla świata. (Śrimad-Bhagavatam 1.1.4)

W tym samym nastroju współcześni mędrcy, Vaisnavowie, zwolennicy Śrila Prabhupady zbierają się dla akanda (trwającego bez przerwy) kirtanu i intonują imiona Pana w nadziei na zadowolenie Go i w rezultacie przywrócenie prawdziwego pokoju i dobrobytu na świecie.

Kirtan Mela w Mayapur - światowej stolicy kirtanu i miejscu narodzin Pana Caitanyi - powstała z inicjatywy Jego Świątobliwości Tamala Krsny Goswamiego. Rok później miała miejsce w Niemczech a w kolejnych latach zaczęła być organizowana w pozostałych częściach świata.

Cały festiwal Mayapur Kirtan Mela 2016 można obejrzeć tutaj.

Konflikt, starcia i niezgoda są, niestety, znaczną częścią codziennego życia. Czy jest to narwany kierowca, który wciska się przed ciebie na ulicy, cwani i przebiegli współpracownicy, którzy cię oszukują lub niewdzięczni i pozbawieni wrażliwości przyjaciele - takie niesmaczne interakcje mogą zepsuć nasz dzień bardzo szybko. Na szczęście wielki święty - Bhaktisiddhanta Saraswati Thakura - dzieli się bezcenną wiedzą, dzięki której możemy sprostać tym codziennym wyzwaniom:

"Kiedy wizja wad u innych zwodzi cię i wprowadza w błąd - bądź cierpliwy, introspektywny i znajduj błędy w sobie samym. Wiedz, że jeśli nie krzywdzisz siebie samego, inni nie będą w stanie tego zrobić".

Cierpliwość - pierwsze chwile konfliktu są kluczowe. Bądź tolerancyjny i cierpliwy. Sztuka rozmowy to nie tylko umiejętność powiedzenia tego co trzeba w odpowiednim czasie, ale czasami jest to również powstrzymanie się od wypowiedzenie złego słowa w kuszącej chwili. Gdy negatywne emocje przejmują kontrolę nad naszym stanem psychicznym, najprawdopodobniej będziemy działać i mówić irracjonalnie. Ktoś, kto jest cierpliwy w chwili gniewu, oszczędza sobie przepełnionych smutkiem dni, które po niej następują.

Introspekcja - poświęć trochę czasu na przemyślenie sytuacji. Poza postrzeganiem głupoty działań i słów, postaraj się zrozumieć, co kieruje daną osobą. Co ukrywa się w tle? Jeżeli uda nam się to zidentyfikować, pójdziemy naprzód. W kontaktach międzyludzkich najpierw staraj się zrozumieć innych, a dopiero potem oczekuj bycia zrozumianym. Możemy również wziąć pod uwagę jak naprawdę istotny jest sam konflikt. Większość problemów można spokojnie odpuścić lub zignorować, ale często nasze emocjonalne zaangażowanie sprawia, że zawzięcie walczymy do ostatniego tchu.

Znajduj błędy w sobie samym - każde doświadczenie w życiu jest ostatecznie szansą dla własnego rozwoju. Prowokujące sytuacje działają niczym lustro, które pozwala lepiej zrozumieć nasze słabości i wady. Kiedy możemy zidentyfikować i przyjąć nasze własne niedoskonałości, jesteśmy lepiej przygotowani do radzenia sobie z innymi. W innym przypadku możemy wpaść w pułapkę bycia sędzią cudzych błędów i prawnikiem naszych.

iskconnews.org

W roku 2014, dystrybucja książek w ISKCON-ie wzrosła na całym świecie o 10% w stosunku do roku 2013. Rozprowadzono prawie dziewięć milionów książek. Jest to najlepszy wynik od roku 1996.

Indie są krajem, gdzie rozprowadzono największą ilość książek: 5 355 465 z łącznej sumy 8 913 251 sprzedanych pozycji w roku 2014. W ciągu ostatnich ośmiu lat, świątynia w New Delhi miała zaszczyt zajmować pierwsze miejsce na świecie w dystrybucji książek. Świątynia z Mayapur była zawsze tuż za nią. W tym roku jednak Mayapur wyprzedziło New Delhi stając na podium na zwycięskim pierwszym miejscu! Wynik świątyni w Mayapur w roku 2014 to 1 410 295 punktów - najlepszy wynik w historii ISKCON-u.

Wspaniałe wieści z Maratonu Prabhupady: choć rzadko można usłyszeć o Govindadvipie - maleńkiej świątyni na Irlandzkiej wyspie, tamtejsi wielbiciele sięgnęli po łaskę Śrila Prabhupady osiągając wynik 10 226 punktów. Również światynia Bhaktivedanta Manor z Visvambarem Dasa i Sutapą Dasa na naczele dokonała ogromnej dystrybucji z wynikiem 74 253 punktów.

W USA, kraj zalał potokiem książek Bhrgupati Das. Choć ma 63 lata, osiągnął wynik 13 326 punktów. W Nairobi, kobieca grupa sankirtanowa stała się inspiracją dla wszystkich, rozprowadzając książki z wynikiem 33 288 punktów i osiągając tym samym wzrost dystrybucji o 1000 %.

W Rosji, dwie entuzjastyczne świątynie: Jaganatha-Moskwa oraz Moskwa osiągnęły kolejno wynik 75 360 oraz 62 796 punktów. Te dwie świątynie wykonały ogromną służbę przypominając mi dwie główne świątynie z Delhi.

Vijaya Das

iskconnews.org

1
2 3 » »»
Założyciel-Acarya, Jego Boska Miłość
A.C. Bhaktivedanta Swami Śrila Prabhupada
Śrila Prabhupada powiedział

"Gdy udaje się do Los Angeles, jestem na Vaikunthach. Gdy udaje się do Nowego Yorku, jestem na Vaikuntach. Gdziekolwiek zdobyliśmy świątynię, tam są Vaikunthy. Zatem dlaczego mam mieć jakieś zastrzeżenia? Wykonujcie dobrze swoje obowiązki i zobaczcie czego pragnie Krsna. Niech się to wypełni. Jednak wykonujcie swoje obowiązki. Waszym obowiązkiem jest modlić się do Krsny z takim uczuciem jak robią to dziecie i pozwolić, by to On zdecydował. I ja również nie będę miał żadnych obiekcji."

Vrindavan, 29 maja 1977 roku

Facebook
Newsletter
Dodaj do listy odbiorców
Aktualizuj preferencje
Usuń z listy odbiorców
Kalendarz (Warszawa)
3 czerwiec 2017
Sri Baladeva Vidyabhusana - Dzień odejścia
Ganga Puja
Srimati Gangamata Gosvamini - Dzień pojawienia się
5 czerwiec 2017
Pandava Nirjala Ekadasi
(pełny post - nawet od wody - jeśli nie przestrzegało się pozostałych Ekadasi)
6 czerwiec 2017
Przerwanie postu 04:17 - 08:15
7 czerwiec 2017
Panihati Cida Dahi Utsava
9 czerwiec 2017
Snana Yatra
Sri Mukunda Datta - Dzień odejścia
Sri Sridhara Pandita - Dzień odejścia
Ostatni dzień Trivikrama Masa
10 czerwiec 2017
Sri Syamananda Prabhu - Dzień odejścia
Pierwszy dzień Vamana Masa
14 czerwiec 2017
Sri Vakresvara Pandita - Dzień pojawienia się
15 czerwiec 2017
Mithuna Sankranti
19 czerwiec 2017
Sri Srivasa Pandita - Dzień odejścia
20 czerwiec 2017
Yogini Ekadasi
21 czerwiec 2017
Przerwanie postu 04:14 - 09:49
24 czerwiec 2017
Gundica Marjana
Sri Gadadhara Pandita - Dzień odejścia
Srila Bhaktivinoda Thakura - Dzień odejścia
(post do południa)
25 czerwiec 2017
Ratha Yatra
Sri Svarupa Damodara Gosvami - Dzień odejścia
Sri Sivananda Sena - Dzień odejścia
29 czerwiec 2017
Hera Pancami (4 dni po Ratha Yatrze)
Sri Vakresvara Pandita - Dzień odejścia
3 lipiec 2017
Powrót Ratha (8 dni po Ratha Yatrze)
4 lipiec 2017
Ekadasi (bez postu)
5 lipiec 2017
Sayana Ekadasi
6 lipiec 2017
Przerwanie postu 04:23 - 09:54
8 lipiec 2017
Guru (Vyasa) Purnima
Srila Sanatana Gosvami - Dzień odejścia
9 lipiec 2017
Ostatni dzień Vamana Masa
10 lipiec 2017
Pierwszy miesiąc Caturmasyi
(przez miesiąc post od warzyw liściastych)
Pierwszy dzień Sridhara Masa
14 lipiec 2017
Srila Gopala Bhatta Gosvami - Dzień odejścia
16 lipiec 2017
Karka Sankranti
17 lipiec 2017
Srila Lokanatha Gosvami - Dzień odejścia
18 lipiec 2017
Założenie ISKCON-u w Nowym Yorku
19 lipiec 2017
Ekadasi (bez postu)
20 lipiec 2017
Kamika Ekadasi
21 lipiec 2017
Przerwanie postu 04:40 - 10:01
26 lipiec 2017
Sri Raghunandana Thakura - Dzień odejścia
Sri Vamsidasa Babaji - Dzień odejścia
Statystyki
Ilość odwiedzin: 339 976

Bhakti Vriksha

Bhakti Wriksza - to najpełniejsza i najbardziej dynamiczna metodyka przekazywania duchowej wiedzy i jej realizacji we współczesnym świecie. Dokładamy wszelkich starań, aby zatroszczyć się o każdą początkują osobę, włączając ją do małej grupy duchowego wsparcia. Grupy spotykają się regularnie w domach prowadzących, w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Uczestnicy nawiązują serdeczne relacje przyjaźni oparte o wspólne zainteresowanie i głębokie wymiany. W programie spotkań jest poznawanie się, śpiewanie, wspólna dyskusja i elementy medytacji.

Wriksza znaczy drzewo. Pan Caitanya - założyciel ruchu sankirtanu - jest pniem drzewa Bhakti. Grupy Bhakti Wriksza są gałązkami tego pięknego, kwitnącego drzewa. W takich grupach możemy doświadczyć, płynącego od duchowych korzeni, odżywienia i wzrostu.

ZAMKNIJ

Ustawienia poczty

1.Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie spam”.
4. Kliknij „OK”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „Oznacz” i wybierz polecenie „nie spam”
4. Kliknij „dalej”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Najedź kursorem na przycisk „Usuń”.
4. Kliknij przycisk „Nie spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij kursorem na przycisk „To nie spam”
.
1. Otwórz folder „Wiadomości-śmieci”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij link „wiadomość niebędąca śmieciem”.

ZAMKNIJ

Witamy na oficjalnej stronie Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON) w Mysiadle. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z bhakti-yogą, czy też kulturą wedyjską lub kulturą Waisznawa - poniższa prezentacja przybliży Ci podstawowe zagadnienia związane z naszą wiarą, filozofią oraz praktyką.

 • 1. Śrila Prabhupada - założyciel-acarya Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON)
 • 2. Wedy - święte księgi Indii
 • 3. Intonowanie Świętych Imion Boga
 • 4. Bóstwa i świątynia
 • 5. Kuchnia wegetariańska i Prasadam

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na którykolwiek z prezentowanych tematów, zapraszamy do lektury bogatej kolekcji artykułów na naszej stronie.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej świątyni! W każdą niedzielę od godziny 13:00 do 15:30 organizujemy specjalny program otwarty, a w nim: wspólne medytacyjne śpiewanie, prezentacja filozofii Bhagavad-gity oraz wspaniała wegetariańska uczta. Wstęp wolny.