Oficjalna strona Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mysiadle
W służbie dla Jego Boskiej Miłości A.C. Bahaktivedanty Swamiego Śrila Prabhupady
Czy odwiedzasz nas
po raz pierwszy?
Zapoznaj się z podstawami kultury Waisznawy oglądając naszą prezentację
Zapraszamy do naszej świątyni na spotkanie otwarte
i wyklad w każdą niedzielę od godziny 13:00
Świątynia Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny
 • Wspólne intonowanie mantry
  Hare Kryszna
 • Wykład z filozofii na podstawie
  Bhagavad-gity
 • Wegetariańska uczta
Administrator|2014-12-03
Kategoria: Ze świata
Raport z Harinamu w Nowym Yorku

Przez ostatnie dwa i pół roku, Ramaraya Prabhu dzielnie śpiewa Święte Imię Kryszny w słynnym parku na Union Square. W międzyczasie utworzył stałą grupę pomagających mu wielbicieli, przez co każdego dnia, bez wyjątku, na ulicach Nowego Yorku pojawiają się regularnie ponad 25-osobowe grupy harinamowe. W czasie, gdy rozpoczynał tę yajnę, sprawy nie wyglądały różowo. Miał ponad pięćdziesiąt lat, nie posiadał żadnego finansowego wsparcia ani nawet bazy i towarzyszyło mu jedynie kilku wielbicieli. Dziś szczyci się grupą 18 stałych wojowników Harinamu, z którymi mieszka w nowym ISKCON-owym Hari Nama Aśram, położonym 30 minut od centrum miasta.

Ramaraya, przez dekady będąc jednym z czołowych kirtanistów Aindry Prabhu, poczuł potrzebę kontynuowania tej pełnej determinacji dedykacji dla Sri Nama, która pojawiła się w nim przez wszystkie lata spędzone w Śri Vrindavan Dham. Jak wielu zapewne wie, kochający Harinamy Aindra Prabhu zwykł mawiać, że powróci na Zachód jedynie po to, by śpiewać Hari Nama na ulicach Nowego Jorku. Śrila Prabhupada niegdyś powiedział, że "Nowy Jork jest ojcem ISKCON-u, a Indie są jego matką". Pamiętając sympatię jaką Śrila Prabhupada oraz Aindra Prabhu darzyli nauczanie tutaj, dla Ramarayi kontynuowanie swojej stałej służby dla Śri Nama w Nowym Yorku było czymś naturalnym.

Przyciągał wiele osób pracujących na Manhattanie, które spontanicznie dołączały do niego każdego dnia. Kiedy pojawiło się ich jeszcze więcej, w pierwszych miesiącach zimy Ramaraya przeniósł kirtany do podziemi Nowojorskiego metra. Po 18 miesiącach spędzonych w ten sposób, towarzyszyło mu zaledwie czterech zadedykowanych ludzi i wciąż nie miał żadnej siedziby, ani nawet miejsca na to, by przygotować prasadam.

Kiedy uczeń Śrila Prabhupady - Abhiram Prabhu, w poszukiwaniu nowej inspiracji ujrzał tą osamotnioną grupę kirtanową, wywarło to na nim takie wrażenie, że zdecydował się dołączyć do niej i zamieszkać w samym sercu Nowego Yorku. Mając za sobą długą historię budowania świątyń oraz innych budynków dla wielbicieli, za niewielkie pieniądze, jakie wtedy posiadali wynajął piwnicę, w której z nimi zamieszkał. Latem 2013 roku, gdy drużyna powiększyła się o siedmiu pełnoetatowych silnych brahmacarinów, wynajęto nowe i lepsze miejsce. Oznaczało to, że od teraz siedmiu ludzi mogło zamieszkać w apartamencie o powierzchni 150 metrów kwadratowych mając w końcu regularne prasadam i poranny program.

Teraz Abhiram mógł prowadzić poranny program, gotować kitri i wysyłać na ulice miasta drużynę z "Generałem Ramą" (Ramarayem), który mógł działać przed 6 godzin codziennie, z powiększoną, dobrze odżywioną i żarliwą drużyną.

Grupa Hari Nama mogła zawsze liczyć na wsparcie wielbicieli mieszkających w okolicach Nowego Yorku, jak również tych, którzy uczyli się o Świadomości Kryszny biorąc udział w ulicznych kirtanach. Niektórzy członkowie grupy przeszli cały proces przyłączania się - od pierwszego kontaktu na ulicach dzięki Grupie Hari Nama, do golenia głów i dołączenia do grupy. Bhakta Lee jest tego wzorcowym przykładem. Będąc liderem grupy hip-hopowej, której członkowie byli przeważnie wegetarianami, ogolił swe lwiopodobne dredy i zaakceptował dhoti oraz tilak aby wesprzeć kirtan mocną mrdangą i grą na kartalach. W taki sposób Hari Nama stał się zarówno grupą kirtanową, jak i programem dla nowych bhaktów.

Pierwsi członkowie wspominają swoje zmagania jako wspaniały czas. Codziennie błagali Boga o jeden posiłek i możliwość opłacenia czynszu, aby móc kontynuować intonowanie Jego Świętych Imion. Każdy z nich uważał możliwość przeżywania tych pełnych wyzwań momentów za wielki zaszczyt. Szerzenie Imienia Kryszny w tym tak bardzo materialistycznym mieście jakim jest Nowy York, w towarzystwie podobnych im nieustraszonych osób, pozwalało zobaczyć jak Bóg osobiście przybywa im na ratunek. Robił to zupełnie niczym Pan Nrsimhadeva, gdy ratował Prahladę Maharaja. Pomoc, którą otrzymywali przejawiała się w postaci nowego aśramu oraz stale powiększającej się drużyny, dystrybucji książek, gotowania i małego pokoju świątynnego.

Gdy jak z nieba spadły oferty pomocy w poszukiwaniu odpowiedniego aśramu, Grupa Hari Nama była pewna, że Kryszna - Najwyższa Osoba, rzeczywiście wniknął w serca tych, którzy umożliwili w maju nabyć nowy świeżo odremontowany budynek 30 minut drogi metrem od miejsca codziennego Harinamu na Union Square na Manhattanie.

Nowojorski Aśram Hari Nama rozwija się teraz szybko! Niemal każdy kąt w nowym budynku jest wypełniony po brzegi. Jest tam osiemnastu pełnoetatowych wielbicieli, plus kilku regularnie odwiedzających. Zazwyczaj śniadanie serwowane jest dla 22 osób, ponieważ każdego ranka kilku gości zawsze przychodzi, by posłuchać wykładu.

Niektórzy z młodych wielbicieli, którzy mieszkają w aśramie mówią, że nigdy nie chcieliby opuścić tego ekscytującego nowojorskiego nauczania. Największą inspiracją dla nich jest możliwość służenia świętej misji gloryfikowania Kryszny oraz doświadczanie wyzwań mieszkania w tym trudnym mieście, podążając w ten sposób śladami naszego Założyciela-Acaryi.

Jedynie w sobotę 22 czerwca, Grupa New York City Hari Nama rozprowadziła 250 dużych książek i otrzymała 1.200 USD w dotacji! Wszystkie książki były rozprowadzone przez wielbicieli w dhoti i sari, którzy szli na przodzie grupy harinamowej. Każdy z nich miał na czole tilak - "jak za dawnych czasów"! Choć przeciętnie wielbiciele rozprowadzają zaledwie jedną trzecią tego wyniku, drużyna jest zdeterminowana, by stopniowo rozwijając swoje możliwości zostać jedną z głównych grup rozprowadzających książki. W ten sposób głoszeniu Świętego Imienia towarzyszy teraz prężnie rozwijająca się dystrybucja książek!

Bezustannie modlimy się aby nasze wysiłki zadowoliły Śrila Prabhupadę oraz Pan Caitanyę i zapraszamy wszystkich wielbicieli, aby przyłączyli się do masowego powrotu nauczania na ulicach, gdzie rewolucja ISKCON-u odniosła w przeszłości taki sukces.

System nauczania Śrila Prabhupady jest obecnie tak samo odpowiedni i tak samo praktyczny jak było to w tzw. "dawnych czasach". Wciąż rozbudza wielbicieli w sercach niewinnych dusz. Nowojorczycy uwielbiają nas oglądać i spotkamy się wyłącznie z miłym uśmiechem, częstym klaskaniem i tańczeniem przechodniów. Dla Waszej przyjemności załączamy film na YouTube z jednego z naszych kirtanów.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, napisz do mnie na abhiram(dot)acbsp(at)gmail(dot)com.

Zawsze modlę się o wasze błogosławieństwa, by móc nadal służyć tym wielkim wojownikom Hari Nama. Mam głęboką nadzieję, że ten raport zadowoli Vaisnavów.

Abhiram Das
NYC Hari Nam

Odsłon: 558
Założyciel-Acarya, Jego Boska Miłość
A.C. Bhaktivedanta Swami Śrila Prabhupada
Śrila Prabhupada powiedział

"Kryszna jest wszędzie - taka jest wizja wyższych wielbicieli. Rzeczywiście On może pojawić się wszędzie, jednak nie wszyscy mają zaszczyt Go widzieć. Miejscem, w którym na pewno przebywa, jest świątynia. Jeśli nie wiemy, że Kryszna jest wszędzie, powinniśmy odwiedzać świątynię, by Go zobaczyć: »O, tu jest Kryszna. Pojawił się łaskawie, bym mógł Go zobaczyć. To jest Jego łaska«. Tym jest świątynia".

Los Angeles, 29 kwietnia 1973 roku

Facebook
Newsletter
Dodaj do listy odbiorców
Aktualizuj preferencje
Usuń z listy odbiorców
Kalendarz (Warszawa)
29 kwiecień 2017
Aksaya Trtiya. Rozpoczęcie Candana Yatry (trwa przez kolejne 21 dni)
2 maj 2017
Jahnu Saptami
4 maj 2017
Srimati Sita Devi (małżonka Pana Śri Ramy) - Dzień pojawienia się
Sri Madhu Pandita - Dzień odejścia
Srimati Jahnava Devi - Dzień pojawienia się
6 maj 2017
Mohini Ekadasi
7 maj 2017
Przerwanie postu 04:54 - 10:00
Rukmini Dvadasi
8 maj 2017
Sri Jayananda Prabhu - Dzień odejścia
9 maj 2017
Nrsimha Caturdasi: Dzień pojawienia się Pana Nrsimhadevy
(post do zmierzchu)
10 maj 2017
Krsna Phula Dola, Salila Vihara
Sri Paramesvari Dasa Thakura - Dzień odejścia
Sri Sri Radha-Ramana Devaji - Dzień pojawienia się
Sri Madhavendra Puri - Dzień pojawienia się
Sri Srinivasa Acarya - Dzień pojawienia się
Ostatni dzień Madhusudana Masa
11 maj 2017
Pierwszy dzień Trivikrama Masa
14 maj 2017
Koniec Tulasi Jala Dan
15 maj 2017
Vrsabha Sankranti
16 maj 2017
Sri Ramananda Raya - Dzień odejścia
22 maj 2017
Apara Ekadasi
23 maj 2017
Przerwanie postu 04:29 - 08:35
Srila Vrndavana Dasa Thakura - Dzień pojawienia się
3 czerwiec 2017
Sri Baladeva Vidyabhusana - Dzień odejścia
Ganga Puja
Srimati Gangamata Gosvamini - Dzień pojawienia się
5 czerwiec 2017
Pandava Nirjala Ekadasi
(pełny post - nawet od wody - jeśli nie przestrzegało się pozostałych Ekadasi)
6 czerwiec 2017
Przerwanie postu 04:17 - 08:15
7 czerwiec 2017
Panihati Cida Dahi Utsava
9 czerwiec 2017
Snana Yatra
Sri Mukunda Datta - Dzień odejścia
Sri Sridhara Pandita - Dzień odejścia
Ostatni dzień Trivikrama Masa
10 czerwiec 2017
Sri Syamananda Prabhu - Dzień odejścia
Pierwszy dzień Vamana Masa
14 czerwiec 2017
Sri Vakresvara Pandita - Dzień pojawienia się
15 czerwiec 2017
Mithuna Sankranti
19 czerwiec 2017
Sri Srivasa Pandita - Dzień odejścia
20 czerwiec 2017
Yogini Ekadasi
21 czerwiec 2017
Przerwanie postu 04:14 - 09:49
24 czerwiec 2017
Gundica Marjana
Sri Gadadhara Pandita - Dzień odejścia
Srila Bhaktivinoda Thakura - Dzień odejścia
(post do południa)
25 czerwiec 2017
Ratha Yatra
Sri Svarupa Damodara Gosvami - Dzień odejścia
Sri Sivananda Sena - Dzień odejścia
29 czerwiec 2017
Hera Pancami (4 dni po Ratha Yatrze)
Sri Vakresvara Pandita - Dzień odejścia
Statystyki
Ilość odwiedzin: 331 101

Bhakti Vriksha

Bhakti Wriksza - to najpełniejsza i najbardziej dynamiczna metodyka przekazywania duchowej wiedzy i jej realizacji we współczesnym świecie. Dokładamy wszelkich starań, aby zatroszczyć się o każdą początkują osobę, włączając ją do małej grupy duchowego wsparcia. Grupy spotykają się regularnie w domach prowadzących, w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Uczestnicy nawiązują serdeczne relacje przyjaźni oparte o wspólne zainteresowanie i głębokie wymiany. W programie spotkań jest poznawanie się, śpiewanie, wspólna dyskusja i elementy medytacji.

Wriksza znaczy drzewo. Pan Caitanya - założyciel ruchu sankirtanu - jest pniem drzewa Bhakti. Grupy Bhakti Wriksza są gałązkami tego pięknego, kwitnącego drzewa. W takich grupach możemy doświadczyć, płynącego od duchowych korzeni, odżywienia i wzrostu.

ZAMKNIJ

Ustawienia poczty

1.Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie spam”.
4. Kliknij „OK”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „Oznacz” i wybierz polecenie „nie spam”
4. Kliknij „dalej”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Najedź kursorem na przycisk „Usuń”.
4. Kliknij przycisk „Nie spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij kursorem na przycisk „To nie spam”
.
1. Otwórz folder „Wiadomości-śmieci”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij link „wiadomość niebędąca śmieciem”.

ZAMKNIJ

Witamy na oficjalnej stronie Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON) w Mysiadle. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z bhakti-yogą, czy też kulturą wedyjską lub kulturą Waisznawa - poniższa prezentacja przybliży Ci podstawowe zagadnienia związane z naszą wiarą, filozofią oraz praktyką.

 • 1. Śrila Prabhupada - założyciel-acarya Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON)
 • 2. Wedy - święte księgi Indii
 • 3. Intonowanie Świętych Imion Boga
 • 4. Bóstwa i świątynia
 • 5. Kuchnia wegetariańska i Prasadam

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na którykolwiek z prezentowanych tematów, zapraszamy do lektury bogatej kolekcji artykułów na naszej stronie.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej świątyni! W każdą niedzielę od godziny 13:00 do 15:30 organizujemy specjalny program otwarty, a w nim: wspólne medytacyjne śpiewanie, prezentacja filozofii Bhagavad-gity oraz wspaniała wegetariańska uczta. Wstęp wolny.