Oficjalna strona Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mysiadle
W służbie dla Jego Boskiej Miłości A.C. Bahaktivedanty Swamiego Śrila Prabhupady
Czy odwiedzasz nas
po raz pierwszy?
Zapoznaj się z podstawami kultury Waisznawy oglądając naszą prezentację
Zapraszamy do naszej świątyni na spotkanie otwarte
i wyklad w każdą niedzielę od godziny 13:00
Świątynia Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny
 • Wspólne intonowanie mantry
  Hare Kryszna
 • Wykład z filozofii na podstawie
  Bhagavad-gity
 • Wegetariańska uczta
Administrator|2014-07-14
Kategoria: Ze świata
Kofeina: cichy zabójca inteligencji emocjonalnej

Dzisiejsza porada na wzmocnienie inteligencji emocjonalnej jest najbardziej prosta i najbardziej bezpośrednia ze wszystkich jakie istnieją. Dla wielu posiada ona potencjał by zadziałać lepiej, niż cokolwiek innego.

W czym tkwi haczyk? Musisz całkowicie odstawić kofeinę i wszelkie zawierające ją napije, co oczywiście łatwiej powiedzieć niż uczynić.

DOBRY: Nie taka dobra

Większość ludzi zaczyna pić kofeinę, by wzmocnić koncentrację i poprawić samopoczucie. Wiele badań zdaje się potwierdzać, że w krótkich okresach czasu kofeina wzmacnia nasze zdolności poznawcze (pamięć, czas koncentracji, itd.). Niestety ich wyniki zdają się pomijać kofeinowe nawyki uczestników testów. Ostatnie badania prowadzone przez Akademię Medyczną Johna Hopkinsa wykazują, że wzrost efektywności wywołany kofeiną jest rezultatem krótkotrwałej zmiany przy odstawieniu jej u spożywających osób. Przez kontrolowanie użycia kofeiny u uczestników testów, badacze Johna Hopkinsa zauważyli, że kofeinowy skok wydajności nie występuje bez jej odstawienia. Podsumowując, spadek poziomu kofeiny powoduje obniżenie twoich zdolności poznawczych i ma negatywny wpływ na samopoczucie. Jedynym sposobem na powrót do normalności jest ponowne wypicie jej, a gdy już to robisz masz wrażenie, że kofeina wznosie cię na wyżyny. Prawdą jest jednak to, że kofeina na krótki czas przywraca twój stan normalności.

ZŁY: Adrenalina

Picie kofeiny uruchamia wydzielanie adrenaliny. Adrenalina jest źródłem odruchu "walcz lub się poddaj", czyli mechanizmu obronnego zmuszającego do zmierzenia się z przeciwnościami lub ucieczki gdzie pieprz rośnie w obliczu zagrożenia. Mechanizm ten pomija racjonalne myślenie na rzecz szybszej reakcji. Jest to przydatne gdy ściga cię niedźwiedź, jednak nie aż tak bardzo, gdy masz odpisać na lakonicznego e-maila. Gdy kofeina wprowadza mózg i ciało w stan nadpobudliwości, wówczas emocje dominują twoje zachowania.

Choć irytacja i niepokój są najczęściej spotykanymi efektami działania kofeiny, pobudza ona jednak wszystkie twoje emocje.

Negatywne efekty wywołane kofeinowym wzrostem poziomu adrenaliny nie dotyczą wyłącznie zachowania. Badacze z Uniwersytetu Carnegie Mellon odkryli, że duże dawki kofeiny podnoszą ciśnienie krwi, stymulując wytężoną pracę serca oraz powodując szybki, płytki oddech. Czytelnicy Emotional Intelligence 2.0 wiedzą, że pozbawia to mózgu tlenu, który wymagany jest do spokojnego i racjonalnego myślenia.

BRZYDKI: Sen

Gdy śpisz, twój mózg dosłownie ładuje się, przegląda wspomnienia z całego dnia i zachowuje je lub kasuje z pamięci (co jest przyczyną snów), byś mógł obudzić się czujny i trzeźwy. Twoja samo kontrola, uwaga i pamięć ulegają redukcji gdy nie otrzymujesz właściwej ilości lub odpowiedniego rodzaju snu. Kiedy zasypiasz, twój mózg staje się bardzo niestały. Byś mógł obudzić się z poczuciem wypoczęcia, twój mózg musi przejść przez skomplikowaną serię cykli. Możesz wspomóc ten proces i poprawić jakość swego snu przez zmniejszenie ilości przyjmowanej kofeiny.

Oto dlaczego powinieneś to zrobić: kofeina posiada 6-cio godzinny cykl połowicznego rozkładu, co znaczy, że potrzebuje całych 24-ech godzin, by całkowicie zniknąć z organizmu. Jeśli wypijesz filiżankę kawy o 8-mej rano, to o 8-mej wieczorem nadal będziesz miał w swoim organizmie 25% wypitej kofeiny. Cokolwiek wypijesz w południe, pozostanie w tobie w 50% w czasie, gdy będziesz kładł się spać. Dowolna ilość kofeiny w krwioobiegu - im większa ilość, tym bardziej negatywny efekt - utrudnia zapadnięcie w sen.

Najgorsze jednak przyjdzie dopiero wtedy, gdy wreszcie zaśniesz. Kofeina zakłóca jakość snu REM (faza szybkich ruchów oczu), czyli fazy snu głębokiego, kiedy ciało się regeneruje i przetwarza emocje. Jeśli kofeina zakłóca sen, to budzisz się rano z emocjonalnymi problemami. W naturalny sposób będziesz chciał chwycić kubek z kawą lub napój energetyzujący by poprawić swoje samopoczucie. Kofeina powoduje skoki adrenaliny, co bardziej pogłębia twoje emocjonalne upośledzenie. Kofeina i brak snu sprawiają, że w południe czujesz zmęczenie. Zatem znowu pijesz kofeinę co powoduje, że w czasie gdy będziesz kładł się do łóżka, będzie jej jeszcze więcej we krwi. Kofeina bardzo szybko tworzy to błędne koło.

Odstawienie

Kofeina uzależnia psychologicznie i fizjologicznie tak, jak każdy środek pobudzający. Jeśli zdecydujesz się zmniejszyć ilości przyjmowanej kofeiny, powinieneś robić to stopniowo pod kontrolą doświadczonego lekarza. Badacze z Johns Hopkins odkryli, że odstawienie kofeiny może powodować bóle głowy, omdlenia, bezsenność i problemy z koncentracją. Niektóre osoby po zmniejszeniu dawki zaledwie o jedną filiżankę kawy na dzień, skarżą się także na symptomy podobne do zachorowania na grypę, doznają depresji i ciągłego niepokoju. Powolne obniżanie dawki kofeiny bardzo zmniejszy wspomniane symptomy jej odstawienia.

Travis Bradberry

www.forbes.com

Odsłon: 849
Założyciel-Acarya, Jego Boska Miłość
A.C. Bhaktivedanta Swami Śrila Prabhupada
Śrila Prabhupada powiedział

"Niewinni mężczyźni i kobiety... Oni pracują w tej fabryce po prostu dla swego utrzymania. Trochę pracy wystarczy do zaspokojenia potrzeb. Natura dała tak wiele udogodnień. Możesz wszędzie uprawiać trochę żywności. Na łąkach są krowy. Weź ich mleko i żyj spokojnie. Dlaczego otwieracie fabryki?"

New Vrindavan, 26 czerwca 1976 roku

Facebook
Newsletter
Dodaj do listy odbiorców
Aktualizuj preferencje
Usuń z listy odbiorców
Kalendarz (Warszawa)
29 czerwiec 2017
Hera Pancami (4 dni po Ratha Yatrze)
Sri Vakresvara Pandita - Dzień odejścia
3 lipiec 2017
Powrót Ratha (8 dni po Ratha Yatrze)
4 lipiec 2017
Ekadasi (bez postu)
5 lipiec 2017
Sayana Ekadasi
6 lipiec 2017
Przerwanie postu 04:23 - 09:54
8 lipiec 2017
Guru (Vyasa) Purnima
Srila Sanatana Gosvami - Dzień odejścia
9 lipiec 2017
Ostatni dzień Vamana Masa
10 lipiec 2017
Pierwszy miesiąc Caturmasyi
(przez miesiąc post od warzyw liściastych)
Pierwszy dzień Sridhara Masa
14 lipiec 2017
Srila Gopala Bhatta Gosvami - Dzień odejścia
16 lipiec 2017
Karka Sankranti
17 lipiec 2017
Srila Lokanatha Gosvami - Dzień odejścia
18 lipiec 2017
Założenie ISKCON-u w Nowym Yorku
19 lipiec 2017
Ekadasi (bez postu)
20 lipiec 2017
Kamika Ekadasi
21 lipiec 2017
Przerwanie postu 04:40 - 10:01
26 lipiec 2017
Sri Raghunandana Thakura - Dzień odejścia
Sri Vamsidasa Babaji - Dzień odejścia
3 sierpień 2017
Pavitropana Ekadasi
Rozpoczęcie Radha Govinda Jhulana Yatry
4 sierpień 2017
Przerwanie postu 05:01 - 10:08
Srila Rupa Gosvami - Dzień odejścia
Sri Gauridasa Pandita - Dzień odejścia
7 sierpień 2017
Koniec Jhulana Yatry
Pan Balarama - Dzień pojawienia się
(post do południa)
Ostatni dzień pierwszego miesiąca Caturmasyi
Ostatni dzień Sridhara Masa
8 sierpień 2017
Śrila Prabhupada wyrusza w podróż do USA
Drugi miesiąc Caturmasyi
(przez miesiąc post od jogurtu)
Pierwszy dzień Hrsikesa Masa
15 sierpień 2017
Sri Krsna Janmastami: Dzień pojawienia się Pana Sri Krsny
(post do północy)
16 sierpień 2017
Nandotsava
Srila Prabhupada - Dzień pojawienia się
(post do południa)
17 sierpień 2017
Simha Sankranti
18 sierpień 2017
Annada Ekadasi
19 sierpień 2017
Przerwanie postu 05:25 - 10:14
26 sierpień 2017
Srimati Sita Thakurani (małżonka Sri Advaity) - Dzień pojawienia się
Statystyki
Ilość odwiedzin: 347 745

Bhakti Vriksha

Bhakti Wriksza - to najpełniejsza i najbardziej dynamiczna metodyka przekazywania duchowej wiedzy i jej realizacji we współczesnym świecie. Dokładamy wszelkich starań, aby zatroszczyć się o każdą początkują osobę, włączając ją do małej grupy duchowego wsparcia. Grupy spotykają się regularnie w domach prowadzących, w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Uczestnicy nawiązują serdeczne relacje przyjaźni oparte o wspólne zainteresowanie i głębokie wymiany. W programie spotkań jest poznawanie się, śpiewanie, wspólna dyskusja i elementy medytacji.

Wriksza znaczy drzewo. Pan Caitanya - założyciel ruchu sankirtanu - jest pniem drzewa Bhakti. Grupy Bhakti Wriksza są gałązkami tego pięknego, kwitnącego drzewa. W takich grupach możemy doświadczyć, płynącego od duchowych korzeni, odżywienia i wzrostu.

ZAMKNIJ

Ustawienia poczty

1.Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie spam”.
4. Kliknij „OK”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „Oznacz” i wybierz polecenie „nie spam”
4. Kliknij „dalej”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij przycisk „To nie jest spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Najedź kursorem na przycisk „Usuń”.
4. Kliknij przycisk „Nie spam”.
1. Otwórz folder „spam”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij kursorem na przycisk „To nie spam”
.
1. Otwórz folder „Wiadomości-śmieci”.
2. Zaznacz wiadomość od www.harekryszna.pl.
3. Kliknij link „wiadomość niebędąca śmieciem”.

ZAMKNIJ

Witamy na oficjalnej stronie Świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON) w Mysiadle. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z bhakti-yogą, czy też kulturą wedyjską lub kulturą Waisznawa - poniższa prezentacja przybliży Ci podstawowe zagadnienia związane z naszą wiarą, filozofią oraz praktyką.

 • 1. Śrila Prabhupada - założyciel-acarya Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON)
 • 2. Wedy - święte księgi Indii
 • 3. Intonowanie Świętych Imion Boga
 • 4. Bóstwa i świątynia
 • 5. Kuchnia wegetariańska i Prasadam

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na którykolwiek z prezentowanych tematów, zapraszamy do lektury bogatej kolekcji artykułów na naszej stronie.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej świątyni! W każdą niedzielę od godziny 13:00 do 15:30 organizujemy specjalny program otwarty, a w nim: wspólne medytacyjne śpiewanie, prezentacja filozofii Bhagavad-gity oraz wspaniała wegetariańska uczta. Wstęp wolny.