Festiwal Gaura Purnima

Ten festiwal, który przypada na przełomie lutego i marca, celebruje pojawienie się Pana Caitanyi Mahaprabhu niewiele ponad 500 lat temu w Zachodnim Bengalu. Uroczystości odbywają się w świątyniach na całym świecie, szczególnie zaś w rejonie Mayapur, niedaleko Kalkuty, międzynarodowego centrum dla wszystkich zwolenników Pana Caitanyi.

Pan Caitanya, czy też Mahaprabhu (wielki mistrz) jest Samym Kryszną pojawiającym się jako Swój własny czysty wielbiciel w celu nauczania religijnego procesu (yuga-dharma) dla tego wieku. W poprzednich wiekach religijne procesy były bardziej rygorystyczne, lecz w tym wieku – wieku Kali (kłótni i hipokryzji) – Pan Caitanya nauczał, że można osiągnąć pełne oświecenie jedynie intonując Hare Kryszna.

Ci, którzy byli świadkami rozrywek Pana Caitanyi widzieli jak tańczy On i intonuje w uczuciu miłości do Boga. Mahaprabhu nakłonił wielu ludzi do podjęcia tego procesu i posmakowania duchowej przyjemności, jaką on obdarza każdego, kto zacznie intonować – bez znaczenia na pochodzenie czy poziom duchowych kwalifikacji.

Obecne Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny kontynuuje pracę rozpoczętą przez Pana Caitanyę, który przepowiedział, że intonowanie Świętych Imion Kryszny rozprzestrzeni się na cały świat.

Gaura Purnima oznacza „Złoty księżyc w pełni”, co pokazuje, że Pan Caitanya narodził się w czasie wschodu pełnego księżyca oraz to, że Pan, będąc niesłychanie łaskawym, pobłogosławi wszystkich Swymi wzniosłymi naukami, przynoszącymi ulgę niczym promienie księżyca. Jego zwolennicy spędzają ten festiwal poszcząc i zbiorowo intonując, a następnie – w chwili wzejścia księżyca – wszyscy spożywają wystawną ucztę.

Najnowsze wiadomości