Święto Nrisimha Caturdasi

 

Festiwal ten upamiętnia pojawienie się Pana Nrsimhadevy, który posiada nadzwyczajną formę pół-lwa i pół-człowieka. Ta forma Kryszny jest gloryfikowana, opisana i wyjaśniona w świętej księdze Vaisznavów – Śrimad-Bhagavatam.

Historia mówi, jak Hiranyakasipu – potężny wróg Pana – poszukiwał i otrzymał błogosławieństwa równoznaczne z byciem nieśmiertelnym. Nie mógł zabić go żaden człowiek ani zwierzę. Nie mogła zabić go żadna broń. Nie mógł zginąć będąc wewnątrz czegokolwiek ani na zewnątrz; ani w powietrzu, ani pod wodą, ani też na ziemi. Nie mógł zostać zamordowany w ciągu dnia ani w nocy. Dzięki temu uważał się za niezwyciężonego.

W walce z Panem Nrsimhą, Hiranyakasipu trafił na godnego siebie przeciwnika. Pan – by obronić Swego drogiego wielbiciela Prahlada – pojawił się w Swym najbardziej dzikim aspekcie. Hiranyakasipu torturował i próbował zabić Prahlada, pomimo iż ten był jego synem! Pan nie toleruje złego traktowania Swego wielbiciela i dlatego zabił demona kładąc go na Swych kolanach, Samemu ustawiwszy się w wejściu i o zmierzchu rozrywając jego ciało pazurami – z łatwością zachowując w ten sposób błogosławieństwa dane Hiranyakasipu, a jednak skutecznie pozbawiając go życia.

Wielbiciele śpiewają w tym dniu specjalne modlitwy do Pana Nrsimhy, które wzywają Jego ochronę przed niepożądanymi wpływami – wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Najnowsze wiadomości