Święto Nityananda Trayodasi

Nityananda Trayodasi to rocznica pojawienia się Pana Nityanandy.

Pan Nityananda, którego imię znaczy „wiecznie szczęśliwy”, jest bratem Pana Caitanyi. Tradycyjnie czczeni są razem, podobnie jak Kryszna i Balaram.

W Nityananda Trayodasi wielbiciele poszczą do południa. Dzień spędzany jest na opisywaniu szczególnych chwał Pana Nityanandy, czasami znanego jako Nitai, oraz na pełnym wigoru kirtanie. W świątyniach odbywa się rytuał kąpieli Bóstw Gaura Nitai.

Pan Nityananda jest avadhutą: tym, który nie jest związany społecznymi konwenansami. Działa w czystym oddaniu dla Swego Boskiego brata, w nastroju Jego sługi, lecz jego zachowanie jest czasami niepojęte.

Niemniej jednak uznawany jest za bardziej łaskawego od Pana Caitanyi, ponieważ jest tak żarliwy w przekazywaniu łaski Pana Caitanyi. Jeśli ktoś zadowoli Nitaia – nawet w najmniejszy sposób – uzyska wówczas duchową łaskę, która zmieni jego życie.

Festiwal ten przypada zazwyczaj na luty. Wielbiciele spożywają wystawną ucztę w hołdzie dla Pana Nityanandy, który Sam sobie przysporzył renomę wielkiego entuzjasty prasadam Kryszny, transcendentalnie pochłaniającego nadludzkie jego ilości!

Najnowsze wiadomości