Śri Krishna Janmastami

Janmastami jest dla Vaisznavów głównym dorocznym festiwalem i przez to może być porównywany do Świąt Bożego Narodzenia w kalendarzu chrześcijańskim. Ma miejsce w sierpniu lub na początku września. Tradycyjnie wielbiciele poszczą do północy – godziny pojawienia się Pana Kryszny – spędzając dzień na uhonorowywaniu tej najbardziej pomyślnej okazji poprzez czynności służby oddania.

Typowe świętowanie to:

  • Gotowanie 108 różnych przysmaków z myślą ofiarowania ich Panu o północy. (Wszystkie potrawy i napoje są potem serwowane wszystkim gościom i uczestnikom)
  • Darshan (oglądanie) Pana w Jego specjalnie udekorowanej formie – murti – na ołtarzu wysłanym kwiatami.
  • Abhisek (publiczna kąpiel) formy Pana w sokach owocowych i produktach mlecznych.
  • Bhajan (pieśni religijne) śpiewane na tradycyjne melodie przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów (czasami również współczesnych)
  • Przedstawienia teatralne odtwarzające rozrywki Pana Kryszny.
  • Taniec w tradycyjnym indyjskim stylu, czasami z nowoczesnymi innowacjami, przedstawiający rozrywki Pana.
  • Czytanie z pism świętych, szczególnie tych fragmentów, które opisują wyjątkowe narodziny Pana oraz intrygujące wydarzenia poprzedzające Jego pojawienie się oraz następujące po Jego przybyciu.
  • Kirtan (grupowe intonowanie mantry Hare Kryszna). W świątyniach jest to codzienna czynność, lecz w dniu festiwalowym wielbiciele uważają, że im więcej kirtanu tym lepiej.

Kryszna pojawia się okresowo również pod innymi postaciami, ale ten festiwal świętuje Jego pojawienie się w Jego oryginalnej formie jako dwuręki, piękny chłopiec pasterz, o kolorze skóry w odcieniu niebieskim, który gra na flecie i spełnia rodzinne oraz wiejskie rozrywki wraz ze Swymi najbliższymi i kochającymi wielbicielami. Mimo iż będąc Bogiem, jest On Panem wszystkich światów, woli wchodzić w związki z innymi jako wiejski chłopiec pasterz, a Jego zwolennicy Vaisznava aspirują, by pewnego dnia dołączyć do Niego w Jego wiecznych, radosnych rozrywkach w Jego własnym domu – we Vrindavanie. Jest to przewodni religijny sentyment i nastrój festiwalu Janmastami.

Najnowsze wiadomości